Bodrum Haber

logo

06 Şubat 2014

Bodrum’da Son Durum…

user_117Bodrum’da Son Durum…

Hangimize sorsanız çok seviyoruz Bodrum’u… Sevmekle ilgili sıkıntımız yok, çok şükür… Meselemiz yarımadanın içinde biriktirdiği detayları okumakta başlıyor. Misal, yaz aylarında 45 gün boyunca tatile gelen Istanbul sosyetesi düşünülerek dizayn edilmiş sosyal yaşamı gelişmişliğin göstergesi addediyoruz. Yaşamını on iki boyunca Bodrum’da sürdüren farklı meslek gruplarından ve sosyal statülerden insanların ihtiyaçlarına odaklanmak nedense aklımıza gelmiyor.

Diğer yandan, son günlerde yerel seçim yarışının ivme kazandığını ve yukarıda saydıklarımız dahil birçok yeni konunun tartışmalara dahil olduğunu görmemek mümkün değil.  Malumumuz, en sık konuşulan konu Ak Parti’nin geçen pazar günü gerçekleştirdiği ilçe divanı. Biz muhafazakar demokratlığın yaşam tarzına müdahaleye karşılık gelmediğini uzun uzadıya anlatmaya çabalayalım Ali Server Yazgan kısa bir cümleyle özetledi olan biteni ”Pankreasın ve karaciğerin sağlamsa, cebinde paran da  varsa yani çocuklarını eksik bırakmıyorsan kardeşim, sabaha kadar iç. Sana mani olan yok” dedi ve sadece Bodrum’un değil ulusal basının da gündemine oturdu.

Bununla birlikte, Ak Parti’nin en büyük kozu plan-proje kısmıdır ki adayın söz konusu alanda epey iddialı cümleler sarf ettiğini kabul etmekte fayda var. Öncelikle Bodrum’un içindeki marinayı taşıyıp orayı eski doğal haline döndürme düşüncesini ve Oxford benzeri şehrin içine serpiştirilmiş butik bir üniversiteyi ilçeye kazandırma fikrini gündeme getirdi. Ardından hipermarketlerin çalışma saatlerine kısıtlama getireceğini ve sosyal projelere destek vermeye zorlayacağını ifade etti. Bilhass son cümlenin yarımada halkı tarafından uzun zamandır yolu gözlenen bir vaad halini aldığı düşünülürse, kısa sürede en çok rağbet gören söylemler arasına girmesi şaşılacak bir durum olmaktan çıkar diye düşünüyorum.

Kaldı ki Yazgan, pazar günü iddialı planlar ortaya koyma hevesinden fazlasını yaptı ve bugüne dek hiçbir adayın üzerine kafa yormadığı sosyal projeleri gündeme getirdi. Engellilerin, evsiz kadınların ve  sokak hayvanlarının sorunlarına 60 gün içinde çözüm üretme sözü vermekle kalmadı düşük bütçeyle çocuk okutan ailelere ücretsiz okul servisi sağlayacağının garantisini verdi.

Ama sürecin en güzel kısmı şu ki yarış, isim odaklı bir perspektiften uzaklaşarak icraatların karşılaştırıldığı mecralara çekildi. Bu haftadan sonra birçok siyasi tartışma ‘hangi aday daha karizmatik?’ gibi çekişmelerden ziyade ‘uçak satın almak mı kış aylarını ekonomik bağlamda canlandırır yoksa üniversite açmak mı?’ benzeri sorulardan hareket edecek. Sadece bunu başardığı için bile olsa Yazgan’ın çıkışı, üzerine zihin yorulmayı fazlasıyla haketmiyor mu?

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

porno rokettube