anigif
  • CHP’li Demir: “Genel Başkanımız Peygamber Soyundandır”
  • Vatandaş En Çok Gürültüyü Şikayet Etti
  • Bodrum’da Kadına Şiddet…
  • Türk Denizaltı Bir Anda Ortaya Çıktı

logo

28 Nisan 2013
Genel

Ticaret Odası Başkanı….

user_3_k

Bodto seçimleri  yaklaştıkça; oda meclisine,yönetime girmek isteyenlerin çalışma tempoları  da artıyor.

Ticaret odası seçimlerinin nasıl yapıldığı bilinmediği için, ilk sorulan soru” Başkan adayınız kim ? ” Bu sorunun cevabı basit aslında,Ticaret odası seçimlerinde oda üyeleri başkana oy kullanmazlar.Seçimin nasıl yapıldığı yıllardır üyelere tam olarak anlatılmadığı içinde ,oldu bittiye getirilen seçimler yaşanmıştır.

Seçimin şekli

Bodrum Ticaret Odasında  10 adet meslek komitesi bulunmaktadır.Her firma iştigal konularına göre bir meslek komitesinde olur.Örneğin 1. Komite : Gıda sektörü ,2. Komite : İnşaat sektörü gibi.Bu komiteler Bodto ‘da 7 asil ,7 yedek üyeden oluşur.Meslek komitelerinden 3 asil ,3 yedek meclis üyesi çıkar.Üyeler seçimde oy kullanırken; hem meslek komitesini , hem de meclis üyelerini seçmiş olur.

Seçilen meclis üyeleri,  seçimin ardından toplanarak,seçilmiş meclis üyeleri içerisinden meclis başkanını , iki yardımcısını ,yönetim kurulu üyelerini ve odalar birliğinin delegelerini seçer.Seçilmişlik  şartı aranmaksızın ayrıca disiplin kurulu üyelerinin seçimide bu toplantıda yapılır.( Her ne kadar yasa bu şekilde olsada,bunlar seçilmiş meclis üyelerinin bilgisi dışında, dayatma ve aday olma hakları elinden alınarak yapıla gelmiştir şu ana kadar.)

Seçilen yönetim kurulu daha sonra toplanarak kendi içlerinden bir başkan ve iki yardımcısı,sayman seçimi yapılır.Böylece de seçim süreci tamamlanmış olur.

Yani seçimlere;başkan adayıyla yola çıkılmaz, ekip ruhu ve projelerle gelinmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki her üye firmanın aday olma hakkı vardır.Adaylar tek başına veya grup halinde de hareket edebilirler.Her üye firma kendi meslek komitesine oy kullanır.Firma diyorum çünkü şahıs değil firmalar üyedir ticaret odasına.

Başkan adayı olabilmek için; birinci öncelik meclis üyeliğine ve yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş olmak gerekir.

Mevcut anlayışta Başkan adayı olarak orta çıkan aday, meclise seçilmese ne olacak? Meclise seçilir yönetime giremezse ne olacak? Yönetime girdi,  başkan olamazsa ne olacak?

Demokratik seçim söylemleriyle başlayan seçimlerde izlenilen yol, teslimiyetçi yola doğru kayarak devam ediyor.Yani biri çıkıyor ben başkan adayıyım diyor,birileride onun müritleri olarak biat ederek yola devam ediyor.

Maalesef son dönemlerde biat etme,ahbap – çavuş ilişkileri seçimleri yönlendiriyor,şu ana kadar bütün seçimler bu şekilde olmuştur.

Bu gün belki bu kültürün sonu olacaktır…..

Share
1215 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

BENZER HABERLER