anigif

logo

28 Nisan 2013

Ticaret Odası Başkanı….


facebooktwitter
Mustafa Gündoğ
info@bodrumemlakhaber.com

user_3_k

Bodto seçimleri  yaklaştıkça; oda meclisine,yönetime girmek isteyenlerin çalışma tempoları  da artıyor.

Ticaret odası seçimlerinin nasıl yapıldığı bilinmediği için, ilk sorulan soru” Başkan adayınız kim ? ” Bu sorunun cevabı basit aslında,Ticaret odası seçimlerinde oda üyeleri başkana oy kullanmazlar.Seçimin nasıl yapıldığı yıllardır üyelere tam olarak anlatılmadığı içinde ,oldu bittiye getirilen seçimler yaşanmıştır.

Seçimin şekli

Bodrum Ticaret Odasında  10 adet meslek komitesi bulunmaktadır.Her firma iştigal konularına göre bir meslek komitesinde olur.Örneğin 1. Komite : Gıda sektörü ,2. Komite : İnşaat sektörü gibi.Bu komiteler Bodto ‘da 7 asil ,7 yedek üyeden oluşur.Meslek komitelerinden 3 asil ,3 yedek meclis üyesi çıkar.Üyeler seçimde oy kullanırken; hem meslek komitesini , hem de meclis üyelerini seçmiş olur.

Seçilen meclis üyeleri,  seçimin ardından toplanarak,seçilmiş meclis üyeleri içerisinden meclis başkanını , iki yardımcısını ,yönetim kurulu üyelerini ve odalar birliğinin delegelerini seçer.Seçilmişlik  şartı aranmaksızın ayrıca disiplin kurulu üyelerinin seçimide bu toplantıda yapılır.( Her ne kadar yasa bu şekilde olsada,bunlar seçilmiş meclis üyelerinin bilgisi dışında, dayatma ve aday olma hakları elinden alınarak yapıla gelmiştir şu ana kadar.)

Seçilen yönetim kurulu daha sonra toplanarak kendi içlerinden bir başkan ve iki yardımcısı,sayman seçimi yapılır.Böylece de seçim süreci tamamlanmış olur.

Yani seçimlere;başkan adayıyla yola çıkılmaz, ekip ruhu ve projelerle gelinmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki her üye firmanın aday olma hakkı vardır.Adaylar tek başına veya grup halinde de hareket edebilirler.Her üye firma kendi meslek komitesine oy kullanır.Firma diyorum çünkü şahıs değil firmalar üyedir ticaret odasına.

Başkan adayı olabilmek için; birinci öncelik meclis üyeliğine ve yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş olmak gerekir.

Mevcut anlayışta Başkan adayı olarak orta çıkan aday, meclise seçilmese ne olacak? Meclise seçilir yönetime giremezse ne olacak? Yönetime girdi,  başkan olamazsa ne olacak?

Demokratik seçim söylemleriyle başlayan seçimlerde izlenilen yol, teslimiyetçi yola doğru kayarak devam ediyor.Yani biri çıkıyor ben başkan adayıyım diyor,birileride onun müritleri olarak biat ederek yola devam ediyor.

Maalesef son dönemlerde biat etme,ahbap – çavuş ilişkileri seçimleri yönlendiriyor,şu ana kadar bütün seçimler bu şekilde olmuştur.

Bu gün belki bu kültürün sonu olacaktır…..

Etiketler:
Share
1228 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Fenerbahçeliyim…

  10 Aralık 2014 Yazarlar

  Fenerbahçeliyim... Ama dün Galatasaray'ın aldığı yenilgi beni çok üzdü Aman canım ne var Demeyin Ülkede neler oluyor Sen buna mı takıyorsun da Demeyin Demeyin Çünkü bu normal değil Bu düzeye gelmiş takımlar arasında Bu denli farklar yok artık Bakın; Farklı mağlubiyetler alarak veda etti GS Bu normal değil Her yerden Her alandan Çöküyor Tükeniyor Memleketim... At izi İt izine karıştı Derler ya Aynen öyle oldu... Ne sporcu, sporcu Ne sanatçı, sanatçı Ne esnaf, esnaf Ne siyasetçi, siyasetçi Hadi hepsinden geçin Ne adamı...
 • Baklayı Çıkarmak Lazım…

  17 Kasım 2014 Yazarlar

  Baklayı Çıkarmak Lazım… Kent TV bildiğiniz gibi Bodrum’un tek televizyonu,Bodrum 'un yerel gündemini olanaklar el verdiğince takip edip,bunları derleyip - toplayıp halkı bilgilendiriyor.İşi zor ; yıllardır ciddiyet ve dirençle yapmaya devam ediyor. Konu nerden Kent TV ye geldi diyeceksiniz,bizim “ Sokak Çocuğu” Fatih Bozoğlu ;Kent TV de“Sokağın Sesi “adlı bir program yapıyor,zevkle izliyorum.Yorum yapmadan,  halkın düşüncesini doğrudan ileten programı ,izlemenizi öneririm.3 Ekim pazartesi günü ; yine Bodrum’un can alıcı sorunlarından,topl...
 • Hadi,Tıpışın…

  14 Ağustos 2014 Yazarlar

  Cumhurbaşkanlığı seçimi; ardından çok konuşulacak izler bırakarak, bitti.Malum sonuç üzerine tarihsel tartışmalar yapmanın gereği yok .Yasa gereği siyasi partiler aday gösteremezken olay siyasallaştı. AK Parti Adayı,Çatı Adayı,HDP ve BDP Adayları vardı,”Tarafsız Cumhurbaşkanı Adayı”nı  taraflar belirledi.Anlaşılması güç,yasayı kendileri koyup,öncede kendileri çiğniyorlar.Kendi yasasına saygısı olmayan meclise,vatandaş nasıl saygı duyabilir ki. Seçimin matematiksel sonucu,15 milyon seçmen sandığa gitmiyor yada gidemiyor.Gitmeyenler ciddi m...
 • AŞK olmayınca CAN çekişiyorlar…

  07 Temmuz 2014 Yazarlar

  Nereye baksan, nereye dönsen, hep aynı model yalan aşklar, Artık bıktırıyorlar insanı… Dünyanın en güzel sevgisini veriyorsun, öyle bir sadakat, saygı, aşk, bahçesi yapıyorsun ki, üzerine basarak her şeyi çiğniyorlar… Nedensiz, tutarsız, dengesizlikler… -Saçma arayışlar ne istediğini bilmeyenler Sen duru bir limansın, aşkın rüzgârını estirensin Limanına vuran, dalgaların, aşk mısralarısın… -Sana uymayan, Sana gelenler çok limanlara kulaç atmaktan, yorulmuş oluyorlar, sanda bir şey kalmıyor! Sende hayalindeki resmi bek...