logo

AKTUR Masalı’na Devam


Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Sözüm ona, Bodrum’da kaçak inşaatlar yıkılıyor. Göstermelik birkaç büyük proje, yıkacağız, yıkıyoruz, az kaldı diyerek merkezi iktidardan basına pompalanan haberler. Her haberde, aynı görüntüler.

Şimdide  Bakanlık, “Alandayız, her yeri didik didik ediyoruz, “İmar Barışı” kanununa uymayan herkesin evini kafasına yıkacağız.” mesajları vererek, bu barışın savaşa döneceğini ima ediyor ve insanları sindirmeye çalışıyor.

Bodrum’da yaklaşık 60 bin “İmar Barışı” başvurusu bulunmaktadır. Kim, kimin yaptığı kaçak yapılaşmaya karşı çıkabilir ki? Bodrum Yarımadası’nda eski yapıları çıkın, geri kalan tüm yapılarda kaçak bir şeyler mevcut. Parası olmayıp “imar Barışı” Başvurusu yapamayanları da işin içine katarsak, durumun önemini daha iyi kavramış oluruz.

Bodrum’da kaçak yapı modası…

Bodrum’a yerleşmeye karar verenlerde, aldıkları konutların orasını burasını çekiştirerek, dar aldıkları yerleri genişletmeye çalışmaktadırlar. Ucuz diye dar elbise alıp, terziye tonlarca para vererek genişletmeye çalışan aklı evveller gibi.

Kim bu modaya uyanlar…

Yazmakla biter mi bitmez. Yazmaktan vaz mı geçeyim, elbette ki hayır. Örneğin AKTUR A.Ş yazdıkça yeni konularla karşıma çıkmakta. Geçtiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Atatürk Anıtı“ yaparak, açmıştı. İlgilinin konuşma metnin de ;

“Bodrum için de çok anlamlı. Öyle bir anıt tasarlandı ki Atatürk ve Bodrum Mavisi iç içe girdi. Atatürk siluetinden Bodrum’un eşsiz maviliğini ve güzelliğini izleyebiliyorsunuz…”

Karadan denize bakacağınıza, denizden karaya bakmanızda fayda var Sayın İlgili.

Neyin çabasıydı bu ve anıtın yapıldığı yer kime aitti, ruhsatlandırılmış mıydı, bilmem. Sonra “Aktur Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi” devreye girdi ve konser alanı yapıldı, kimin mülküne ve ruhsatlı yapılıp yapılmadığını da bilmem!

Yapılan bu işler, gece kondu yıkımlarında insanların binalara Türk Bayrağı asmasını hatırlatıyor bana.

Bodrum’un yerel TV si Kent TV ‘de bir programa katılan AKTUR A.Ş yetkilisi şunları söylüyor ;

“Bodrum halkının yaşamına küçük dokunuşlarla katkı sunmaya çaba gösteriyoruz. Buradan kazandığımızı yine bu bölgenin halkıyla paylaşmaya çalışıyoruz. Tüm bu çabalarımızda bizlere destek olan kamu ve yerel yöneticilerimize, birlikte iş yaptığımız kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı sunuyorum. Bodrum bir dünya kentidir ve hepimiz bilmek zorundayız, başka Bodrum yok” dedi.”

“Halka rağmen Halk İçin”

Ne güzel söylemiş sayın yetkili insan okuyunca imreniyor, ben bu işlerin neden bir ucundan tutamadım diye üzülmemek elde mi? Bu kadar güzel yapılan işleri yazıp, güzelliklere çomak sokmakta neyin nesi Mustafa Efendi diyorum kendi kendime.

Sessizlerin sesi veya mırıldanmaların kaleme alınması diyebiliriz.

“Bodrum halkının yaşamına küçük dokunuşlarla katkı sunma” ,nedir bu küçük dokunuşlar? İmar yoluna kulübe yapıp, kamusal alanda imar barışına başvurmak ve AKTUR SİTESİ’ nin giriş çıkışını kontrol altına alarak, tüm alan AKTUR Sitesine aitmiş algısı yaratmak.

Tüm sahil şeridini işgal ederek, kendisine ait olmayan halka ait sahilleri başkalarına kiraya vermek. Yine sahile inen imar yoluna, kaçak yapı yaparak, sözde 2018’den önce yapıldığı iddiasıyla “İmar Barışı” na başvuru yapmak.

Bunlar klasik bildiğimiz şeyler.

AKTUR SİTESİ’ nin olduğu alanda zaten imar sorunu mevcuttur, 40 yıl önceki planlarla halen iş yapılmaya çalışılmakta ve yeni yasalara göre düzenleme yapmaya kimse cesaret edememektedir.

AKTUR A.Ş Yıllar önce imar planları değişebilir düşüncesiyle sanırım, mevcut planda ticaret alanı olarak görünen yere, yapı ruhsatı alıyor. Ancak yapılar yapılmıyor, yapı ruhsat süreleri geçiyor, yenilemeler yapılıyor ve inşaatlar başlıyor.

İnşaatlar yapılmaya devam ederken, alıcı çıkıyor ve satış gerçekleşiyor. Bir alıcı var ki çoğumuzun yakından tanıdığı ve belki de yazılarını severek okuduğu bir kalem. Almış olduğu Mülk, tek katlı ve iki ofisten oluşmaktadır.

Lakin bu iki ofis ticari amaçlı değil, birleştirilerek, konut olarak kullanılmaktadır. Alıcının, yasal koşullardan haberi var mıdır, yanıltılmış mıdır sizce?

Yanıltıldığını hiç sanmıyorum.

Yanıltılmış olsa, yapı kullanma izni alındıktan sonra ilave inşaat işleri yaparak, yapıyı kaçak inşaat durumuna sokmaz sanırım. Sonra da “Ben buraları kaçak yaptım.” diyerek “İmar Barışı” başvurusu yapıp, kendini devlete ihbar edecek konuma düşürmez.

Sanmayın ki balkon kapatılmış, üç beş metrekarelik bir alan. Mevcut yapıya, iki katından fazla bir alan ilave edilmiş, teras, bodrum kat gibi.

Kim mi bu kişi…

Tapu kayıtlarına göre, denize sıfır olan bu yapı, Usta yazar Yılmaz Özdil’in, eşine aittir. Mülk bilgisi de, 2 katlı betonarme konut ve arsası olarak tanımlanmış. İmar Barışının iki aşamasından da yaralanarak, yaklaşık 50 bin TL masraf etmiş görünmekte.

Vesselam…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?
#

AKTUR Masalı’na Devam” için 1 yorum

 1. Sayın Gündoğ,
  sanırım AKTUR AŞ’yi yeterince sizlerle bir araya gelerek anlatamamışısız.Eksiklik bizde.
  Kasım 22 sinden sonra Bodrum da olacağım lütfederseniz buluşup AKTUR’umuzu size elimizden geldiğince anlatmak ve suallerinizi cevaplamak isterim.Saygılarımla
  Aktur AŞ yönetim kurulu Bşk Fahrettin DOĞAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kristal Gecenin Cam Kesikleri ve Aya Nikola…

  07 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  KRİSTAL GECENİN CAM KESİKLERİ VE AYA NİKOLA…(Ne 9-10 Kasım Almanyası’nı, Ne 6-7 Eylül İstanbul’unu, Ne de 1969 Bodrum’unu Unutma…)1938 Kasım ayında 9. günü 10.’ya bağlanırken insanlık Almanya’da en karanlık gecelerinden birisini yaşıyordu. Yürekten değil ses, tek bir nefes çıkmıyordu gökyüzüne solumak için. Loş sokak lambaları ıssızlığı işliyordu akacak kanın durmayacağı damarlara. Faşizm kanlı yüzünü ölüm kusacağı düşmanına dönmüş ve Yahudiler hedefti. Kanlı provokasyondan 1 ay kadar önce Alman faşizminin sürdüğü 17.000 Yahudi düşs...
 • Bodrum CHP, Delege Seçimleri…

  05 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  “Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; Ula İlçesi Danışma Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,Ak Parti’nin Kuruluşundan bugüne kadar olan İl Başkanlarını Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde ağırlamasını değerlendirdi.”Sayın Kadem Mete; Külliyeden aldığı gazla olsa gerek, Muğla’nın Ula İlçesi’ nde partisinin düzenlemiş olduğu danışma kurulunda hızını alamayarak,  Kemal Kılıçdaroğlu’na veryansın ediyor  “En küçük otelime müdür bile yapmam, orayı da batırır SSK’yı batırdığı gibi” demiş.Adil olmayan bir dövüşün galibi her zaman ...
 • AKTUR Masalı’na Devam

  04 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Sözüm ona, Bodrum’da kaçak inşaatlar yıkılıyor. Göstermelik birkaç büyük proje, yıkacağız, yıkıyoruz, az kaldı diyerek merkezi iktidardan basına pompalanan haberler. Her haberde, aynı görüntüler.Şimdide  Bakanlık, "Alandayız, her yeri didik didik ediyoruz, “İmar Barışı” kanununa uymayan herkesin evini kafasına yıkacağız." mesajları vererek, bu barışın savaşa döneceğini ima ediyor ve insanları sindirmeye çalışıyor.Bodrum’da yaklaşık 60 bin “İmar Barışı” başvurusu bulunmaktadır. Kim, kimin yaptığı kaçak yapılaşmaya karşı çıkabilir ki?...
 • EVREKA, EVREKA…

  03 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Yunanlı matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis Arşimed'in; Romalılar tarafından katledilişinin 2131. yıldönümü. İnsanlık 2131 yıldır Arşimed'den; onun biliminden, felsefesinden, aydınlığından öksüz bir hayat sürmekte.  Ölüm yıldönümünde İstanbul-Hacı Beşir Ağa Camii'nde bugün öğle namazı akabinde lokma dağıtılmış mıdır? Bilinmez elbet. Ancak küçük yaşta İstanbul'a siyahi bir köle olarak getirilen Beşir Ağa; Arşimed'in matematiksel formüllerine yaslanmasaydı, o cami inşa edilemezdi.Dudaklarımda tuzlu bir ıslaklık var. Gözalt...