logo

Başkan Ahmet Aras; “Borcu olan ihaleye giremeyecek”

Bodrum Belediyesi, gayrimenkullerinin kiralama sürecinin başladığını ancak belediyeye vadesi geçmiş borcu olanların ihaleye giremeyeceğini açıkladı. Bodrum Belediyesi’nden bugün gönderilen mesajda gayrimenkullerinin kiralama sürecinin başladığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemize ait gayrimenkullerin kiralama süreci başlamıştır. Belediyemize Kira, Ecrimisil, İşgaliye, İlan ve Reklam, Emlak Vergisi vs. gibi vadesi geçmiş borcu bulunan vatandaşlarımızın ihaleye girebilmesi şartname gereği mümkün değildir. İhaleye girmek isteyen vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için gerekli ödemeleri yapmaları gerekmektedir. Bilgilerinize sunarız.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçen 3 Ekim’de yapılan meclis toplantısında belediye mülklerinin ihaleyle kiralanacağını belirterek şunları söylemişti:

“Belediye mülklerimizin hepsinin üzerinde çalışıyoruz. Bu mülklerimizin 2886 sayılı ihale kanununa göre ihale edilmesi gerekiyor. Çünkü bazıların encümen kararı ile uzatılıyordu, bazıları hala işgaliyede duruyordu, bazılarının süresi bitmişti. Ancak Sayıştay’ın bulgusuna göre ve yasal mevzuatın gerektirdiğine göre bunlar ihale edilecek. O yüzden biz belediye mülklerinde bu şartları şu anda gösteren vatandaşlarımıza, dükkan sahiplerimize tahliye yazısı yazıyoruz. Bu, hemen tahliye edin demek değildir. Bu, biz burayı ihaleye çıkacağız demektir. İçinde olan vatandaşlarımızdan bir taahhütname alacağız, eğer ihaleyi kaybedersem çıkacağım diye, o şekilde ihaleye çıkacağız. Ama tabiî  ki bunları kesinlikle çantacılara, rantçılara kurban etmeyeceğiz. Orada bir ihale yapılırken o dükkan 50 yıldır kuyumcu ise yine kuyumcu olarak ihaleye çıkılacak. 10 yıldır, 20 yıldır esnaf odasına kayıtlı, mesleği kuyumcu, sertifikası var, bu şekilde çıkılacak. Biz gelip de orada ihalecilere oraları yedirmeyiz. Buradan açık bir şekilde söylüyorum ama hiç kimsenin de belediye dükkanını bin liraya kiralayıp 10 bin liraya başkasına kiralamasına da izin vermeyeceğiz. Bu çalışmalar bunun için yapılıyor. Bir sürü alt kiracı tespit ettik. Şeffaflık komisyonumuz zaten bu konuda çalışıyor. Arkadaşlarımıza gerekli brifingler her zaman veriliyor. Biz bunların önüne geçeceğiz. O yüzden bu çalışmaları yapıyoruz ama bazı mülkleri de belediye olara biz tasarrufumuza alacağız. Oraları halka açacağız.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, belediyeye borcu olanlarla ilgili 873 haciz işlemi başlattıklarını da sözlerine eklemişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?