logo

Bodrum CHP, Delege Seçimleri…


admin
info@bodrumhaber.com

“Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; Ula İlçesi Danışma Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,Ak Parti’nin Kuruluşundan bugüne kadar olan İl Başkanlarını Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde ağırlamasını değerlendirdi.”

Sayın Kadem Mete; Külliyeden aldığı gazla olsa gerek, Muğla’nın Ula İlçesi’ nde partisinin düzenlemiş olduğu danışma kurulunda hızını alamayarak,  Kemal Kılıçdaroğlu’na veryansın ediyor  “En küçük otelime müdür bile yapmam, orayı da batırır SSK’yı batırdığı gibi” demiş.

Adil olmayan bir dövüşün galibi her zaman bellidir. Şimdi çıkıp CHP Muğla İl Başkanı “Eyyyy Kadem Mete senin Genel Başkanın, bırak SGK’yı tüm Türkiye’nin ekonomisini batırdı.” dese suç olur, Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanır. Ama siz, CHP Genel Başkanı için istediğinizi söylemekte serbestsiniz.

Siyasi Partiler, siyaset bilmeyen il başkanlarını nereden bulurlar anlamıyorum. AK Partililer, İl Başkanı Kadem Mete’nin bu sözleri üzerine “Vira Bismillah” diyerek siyasi sefere çıkmamışlardır umarım.

CHP Genel Başkanı’nı siyaseten eleştirebilirsiniz, siyasi eleştiri ilmi siyaseti bilmekten geçer, her babayiğidin işi değildir. Unutmayın ki Sayın Kadem Mete Kılıçdaroğlu’nu aşağılayacağım derken, milyonlarca CHP Üyesini ve CHP’ye oy verenleri, irite ediyorsunuz.

Siz madem otellerinizi bu kadar iyi idare ediyorsunuz, çıkıp söyleyin, Ülke ekonomisine ne kadar fayda sağladınız. İşi bildiğinize göre çokta kar etmişsinizdir.

Muğla CHP İl Başkanı, Kadem Mete’ nin bu sözlerine yanıt verdi mi bilmem, cevap vermiş olsa bilgimiz olurdu sanırım.

O Şimdi Meşgul…

Evet CHP İl Başkanı şimdilerde çok meşgul olsa gerek, Ak Parti İl Başkanına ayıracak vakti yoktur. Çünkü CHP’de siyaset, dışa değil içe yönelik yapılır. Kongre süreci başladığı için, CHP İl Başkanı 13 ilçede delegasyon nasıl elde tutulur, çalışmaları içerisindedir.

Sayın CHP İl Başkanı, Bodrum ilçesi delege seçimleri cumartesi günü gerçekleştiriliyor. Umarım Kongreler Yönetmeliği’ni okumuş ve ilçe yönetimlerine okutmuşsunuzdur. Delege seçim sürecinde, sizin de sorumluluğunuz var unutmayınız.

Yine de ben konuya açıklık getirmeyi ihmal etmeyeyim, CHP’nin Kongreler Yönetmeliği der ki;

“İLÇE KONGRESİ DELEGE SEÇİMLERİNİN YAPILIŞI MADDE 8-

Seçimin yapılacağı yer, gün ve saat ile birinci toplantıda yeterli çoğunluğun sağlanamaması halinde ikinci toplantının yeri, günü ve saati ve seçimi yürütmekle görevli ilçe yöneticilerinin adlarını içeren listeler ilçe merkezinde ve varsa ilçe başkanlığının internet sitesi ile sosyal medya hesaplarında seçimden en az 7 gün önce ilan edilir, üyelere sms ile bildirilir. Aynı sürede il başkanlığına da yazılı olarak bildirilir. İlçe ve il başkanlığı internet sitelerinde ilçe kongresi delege seçimlerinin günleri yayınlanır.”

Kendi kendime  bu kurallara harfiyen uyulmuştur dedim, dedim ama kurcalamayı da ihmal etmedim.

CHP Bodrum İlçe Örgütü Sosyal Medya hesabında, delege seçimleri için duyuru yapılmış mı?

Hayır Yapılmamış…

İnternet Sitesinden Yayınlamış mı?

Hayır Yayınlamamış.

SMS Yollamış mı?

Hayır Yollamamış.

Kalmış şunun şurasında seçimlere 4 gün, 7 gün önce ilan edilmesi gerekiyorken neden yapılmamış olabilir.

Sormalı, sorgulanmalı…

 “Seçimin yapılacağı yer, gün ve saat ile birinci toplantıda yeterli çoğunluğun sağlanamaması halinde, ikinci toplantının yeri, günü ve saati “  

Birinci toplantıdan haberdar edilmeyen üye, ikinci toplantı için nasıl haberdar edilir bilinmez.

Ve yönetmelik demeye devam ediyor.

“İl Başkanlığı, ilçe kongre delege seçimlerini izlemek üzere yönetim kurulu üyeleri ya da üyeler arasından gözlemci görevlendirir. Seçimlerle ilgili itirazların incelenmesi sırasında il gözlemcilerinin raporları da incelenir ve değerlendirilir.”

Görevlendirme yapılmış mıdır, bu görevliler kimlerdir ve nasıl ulaşılacak ? Meçhul…

Belirsizlikler üzerine sağlıklı Kongre ve Kurultay yapılabilir mi? Yapılamayacağını hepimiz biliyoruz. Bodrum delege seçim süreci sağlıklı başlamamış ve sağlıklı yürüyebileceği olasılığı bulunmamaktadır. Toplantıların yapılacağı yer, oy kullanılacak zaman birimi ve süresi, üyelerin belki de çoğunluğunun oy kullanmasına engel olacak şekildedir.

Bodrum CHP İlçe Başkanlığı için adaylığını açıklayan Tuna Işın, Halil Karahan, Deniz Koca bir araya gelerek; başta delege seçim sürecinde seçim yerlerinin belirlenmesi, oy kullanılacak saat ve süresi, seçimin yapılacağı tarih konusunda ortak karar vererek hareket etmeliydi. Sonraki süreçlerde, başka adaylar çıktığında hep birlikte kongre sürecine parti taşınarak örnek davranış sergilenmesi gerekir.

Ne yazık ki süreçten çıkardığım sonuç; delege seçimlerinde belirli bir grubun tüm üyeler üzerinde saltanat kurma çalışmasıdır.

Osman Gürün, Bodrum CHP’nin düzenlediği, 29 Ekim Cumhuriyet Balosu’nda “Önümüzdeki yıl genel seçim var, kenetlenmemiz lazım.” derken, benim ardımdan ayrılmayın, nasıl olsa milletvekili adaylarını ben belirliyorum imasında bulunarak, kendi varlığına, varlığını armağan edenlerle yol yürüyeceğini beyan etmiştir.

Milletvekillerini, belediye bakanlarını, meclis üyelerini, ilçe başkanlarını, il başkanını Osman Gürün belirleyecekse, delegeye ne gerek var sizce? İşte bu nedenle duyurular, tam yapılmayarak, az sayıda üyeyle kendilerine hizmet edecek kadroları oluşturmaya çalışmaktadırlar.

Bodrum’da, geçmiş dönem seçimleri de aynı mantıkta yapılmış ve Osman Gürün’e biat eden kadrolar oluşturulmuştur. Tüm seçim sonuçları ortada, bilinen bir başarı yokken, başarısızlığı, başarı gibi gösterenlerin kongre sürecinde ders almaları gerekir.

Demokrasi mücadelesi yerelden başlar, genelde vücut bulur.

Vesselam

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum CHP’de Eş Başkanlık

  19 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bodrum CHP; Kongre delegelerini belirlemek adına, sözde demokrasi söylemleriyle hareket eden bazı yöneticilerin yerlerini sağlamlaştırmak adına yaptıkları uygulamaların yanlış olduğunu yazmıştım.Partinin yönetmelikleri askıya alınmış, kendi doğrularıyla seçim kazanma gayretinde olan bu kişilerin amaçlarına ulaşmasına parti üyeleri izin verecek midir, göreceğiz.“Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile.”Atalarımız yüz yılların tecrübeleriyle bazen sayfalara sığdıramayacağımız anlatımları, iki tümceyle ifad...
 • Bodrum CHP’de neler oluyor?

  18 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  CHP'nin kurultay hazırlıkları 81 ilde tüm hızıyla devam ediyor. Şu günlerde ilçelerde delege seçimleri yapılmaya başladı. Ben de Bodrum’da olduğum için yakından takip ediyorum. Mahallelerde yapılan seçimler ay sonunda sona erecek gibi görünüyor. Üç aday da kıyasıya mücadele ediyor.Başkan Ahmet Aras seçimlerde kimsenin yanında olmadığını defalarca kez söyledi. Çünkü Ahmet Aras, başkan adayı olduğunda meclis üyelerini kendisi seçemedi. Meclis üyeleri ilçe başkanı Halil Karahan ile eski başkan adayı Mustafa Saruhan tarafından seçildi. Ahme...
 • Ne diyor, Sayın Halil Karahan

  14 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bodrum CHP İlçe Yönetimi, seçimlerinde oy kullanacak mahalle delege seçimleri başlar başlamaz sanırım birilerinin karın ağrıları tuttu. Kendisine düşman yaratarak kitleleri etrafında toplama gayreti içerisine girmiş.Bir kaç gün önce, Bodrum CHP İlçe Başkan’ı sosyal medya üzerinden bazı açıklamalarda bulundu.Ne diyor Sayın Halil Karahan ;“Kimsenin delegesi yoktur.”“Delege seçimlerimiz demokrasinin bütün kurallarının işlediği parti içi demokrasinin işlediği bir süreç, geçtiğimiz hafta 76 tane delegemizi belirledik. Seçilmiş ol...
 • Yürek, Göğüsten Firari Olunca…

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  YÜREK, GÖĞÜSTEN FİRARİ OLUNCA…An be an sustum nehirler maviye akar iken. Yüzünün her gülüşü ise infilak ederdi, sokakların geceye düşen yarım umutlarında. Matemini minör notalarında kullanmamış bir kalbi satılığa çıkarsan ne tartar acep? Bilinmez, sanırım avuçlar üşüyorsa eğer. Göğsü yaralı bu bereketli topraklarda, hangi saat kulesinin zamanına ayarlanır hayat bilinmez. Çatlamış camlardan bakmak yıldızlara, nasıl bir hüzün düşürür yüreğe bilir misin? Kalp atımı denli uzun sevmenin ve kalbin kısa atışının anlamı yüklü mü hafsalan da? Iş...