logo

Bodrum CHP’de Eş Başkanlık


Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bodrum CHP; Kongre delegelerini belirlemek adına, sözde demokrasi söylemleriyle hareket eden bazı yöneticilerin yerlerini sağlamlaştırmak adına yaptıkları uygulamaların yanlış olduğunu yazmıştım.

Partinin yönetmelikleri askıya alınmış, kendi doğrularıyla seçim kazanma gayretinde olan bu kişilerin amaçlarına ulaşmasına parti üyeleri izin verecek midir, göreceğiz.

“Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile.”

Atalarımız yüz yılların tecrübeleriyle bazen sayfalara sığdıramayacağımız anlatımları, iki tümceyle ifade etmişlerdir.

Göz ve akıl olmayınca ne eylesin Atalarımız…

Halkın partisinin, insanları ayrıştırmak yerine bütünleştirici olması gerekir. Dedikodu ve iftira almış başını gidiyor. Yok “Kocadon ekibi partiyi ele geçirmeye çalışıyormuş”, yok efendim, “bir aday başka düşünceden geliyormuş.” Daha fazlası da var ama kayda alınacak cinsten değil.

Varsayalım ki başka bir düşünceden gelerek, artık CHP ideolojisini benimsedi ve üye oldu, sizce bu CHP için kayıp mıdır kazanç mıdır? Hedefi iktidar olan bir parti, mevcut oy potansiyeliyle başka düşünce de olan kişileri devşirmeden nasıl ülkeyi yönetecek.

Akıl bu ya, peki dedikodusunu yaptığınız insanla kaç seçim çalıştınız, yönetimlerde neden bulundunuz? Son seçimlerde sizden daha çok çalışmadı mı?

Mevcut İktidar, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından yaptığı tüm operasyonlarda, FETÖ’nün siyasi ayağını bulamadığı gibi, Bodrum CHP’de bazı yöneticiler, Kocadon’un CHP içerisindeki siyasi ayağını bulamadı sanırım.

Madem bu kadar Kocadon’a karşıydınız, neden 5 yıl üyelik yaptırdığınız gibi üstüne belediye başkanlığı yaptırarak mükafatlandırdınız? Son yerel seçimde, aday olacak diye peşinden koşturan, halen görev yapan yöneticiler değil midir?

Hangi gün, Kocadon’un kötü uygulamalarını eleştirdiniz?

Ayhan Ongun, dünkü yazısında Kocadon’un CHP ayağının fotoğrafını yayınlamış. Fotoğrafı doğru okumak gerekir, elbette herkes herkesle fotoğraf çektirebilir. Ancak yayınlanan fotoğraf; havaalanında çekilmiş ve son yerel seçim öncesinde, aday belirlenme dönemine aittir.

“Bakmak ve görmek” makalesi, lisede ders kitabında mevcuttu, halen var mıdır bilmiyorum ama belirli bir yaşın üzerinde olan herkes, her iki fiilin arasındaki farkı bilir. Havaalanında fotoğraf verenler, hangi istikamete gidiyordu ve masraflar kimin tarafından karşılanmıştı?

Kocadon, CHP’den aday olup seçilseydi dizinin dibinden ayrılmayacak olanlar, başkalarını “Kocadoncu” diye ötekileştirerek baskı altına almaları, hangi adalet anlayışına sığmaktadır.

“Yönetim olarak şunu yaptık bunu yaptık” diyenlerin, yapılan faaliyetlerde harcanan paraların nereden sağlandığını da açıklaması gerekmez mi?

Bodrum CHP’de Başkanlık yarışında üç aday mevcut. Adaylardan Tuna Işın; her türlü dedikoduya rağmen, kendisine destek vermek isteyen üyelerle birlikte yol alırken, önüne çıkan engellere de aldırış etmiyor.

“Her delege, CHP’nin delegesidir.” diye açıklama yapan Halil Karahan ise, listesinin çıktığı sandıklardan öz çekim pozları vermekten geri kalmıyor. Fakat ne hikmetse; Halil Karahan ve Deniz Koca delege seçimlerinde ittifak görüntüsü vermekteler. CHP’de eş başkanlık olmadığına göre, bu ittifakın sebebi ne olabilir?

Deniz Koca, başkanlık yarışında Halil Karahan lehine çekilir mi ihtimal vermesem de görüntü öyle gibi. Ancak adaylık açıklamasında, “Başkanlığı, mevcut başkandan daha iyi yapacağını ve partiyi toplumla bütünleştireceğini” bildirmiş bir adayın, bunu yapması siyasi intihar olur.

Halil Karahan, Deniz Koca lehine adaylıktan çekilir mi, buna tebessüm ettiğinizi görür gibiyim. Olmayacak duaya amin denilmemeli. Seçilmesi için gayret veren “büyüklere” bunun hesabını veremez.

Osman Gürün, bir açıklamasında “Yerel seçimlerde, CHP üyelerinden oy istemek zorunda kaldık.” demişti. İl ve ilçe yönetim ve delege seçimlerine bu kadar müdahale ederseniz ve sizin üzerinizden parti üyelerine baskı kurulursa, bırakın CHP üyelerini kendinizden dahi, oy istemek zorunda kalırsınız.

Muğla CHP’nin Sayın Milletvekilleri, milletin vekili olduğunuzu unutmayın ve parti içi taraf olunacak işlere girmeyiniz, Vekilliğinizi tartışılır duruma getirmeyiniz.

Sayın CHP Muğla İl Bakanı, delege seçimi başladığı günden bu yana anti demokratik uygulamalara ses çıkarmadığınız aşikar, destek verdiğiniz kişinin kazanma olasılığı kalmayınca mı müdahale edip, delege seçimlerini yenilemeyi düşünüyorsunuz. Yoksa adaletin terazisi elinizde, kendinize göre mi ayar veriyorsunuz?

Şimdilik en iyi tavır Başkan Aras’tan geliyor. Parti delege seçimlerinde aktif rol oynamayarak, başkanlığını tartışılır hale getirmiyor. Ancak; seçilmiş meclis üyelerinden atanan başkan yardımcıları ne kadar sizi dinliyor bilemem, ama yönettiğiniz şirketten bazıları, seçimlerde aktif rol oynuyor.

Çalışanların siyaset yapmasına karşı değilim ancak, “siyasi ayak oyunlarına” başvurmalarını doğru bulmuyorum. Çalışanlar ekmekleriyle tehdit edilirken, bu duruma kayıtsız kalınmamalı.

Her şeye rağmen kongrede,

CHP üye ve delegelerinin, “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür”, davranacaklarını düşünüyorum.

Vesselam…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Dostun Gülü Yaralar Beni”

  04 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnanç üzerinden siyaset yapmanın bedeli, her zaman ağır olur. Kimsenin inancı, ibadeti, kendi sosyal yaşantımızı doğrudan olumsuz olarak etkilemiyor ve bir müdahale söz konusu değil ise, kimseyi ilgilendirmez.Bodrum Belediyesi Aralık 2019 Olağan Meclis Toplantısı’nda 4 üncü madde görüşülürken, ortam gerildi ve istenmeyen davranışlara neden oldu.“Madde 4- İlçemiz Bitez Mahallesi, Gündönümü Mevkii, 2466 parselde kayıtlı taşınmazın, Belediye hissesine düşen kısmının Cemevi yapılmak üzere Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğine tahsisine ...
 • Kimseden İzin Almayız.

  03 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bilgi önemli olduğu kadar, onu süzgeçlerden geçirip doğruluğuna karar vermek ve fikir beyan etmekte önemlidir. Dün yapılan Belediye meclis toplantısı öncesi Başkan Aras, bazı açıklamalarda bulundu.Dinledik…Başkan Aras, Bodrum Belediyesi çalışanları hakkında; Rüşvet, Tehdit ve Görevi Kötüye Kullanma suçlamalarıyla kamu davası açılması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını ve bunun haberleştirilmesi ile ilgili şunları söyledi;Açıklamalardan alıntılarla yazıp, yorumlamakta yarar var“Çalışma arkadaş...
 • İklim krizi nedir.

  24 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ortada bir yanlışlık var.Bodrum kent konseyinin bir gurubu tarafından düzenlenen bir seminer.İklim aktivisti Murat Can Tombil.İklim krizi nedir.Ankara'dan uçakla gelmiş.Hala kısa kolla dolaşıyormuş.kasım ayı ortasında hava hala güzelmiş.Deniz ticaret odasının salonunda saydım, 36 kişi ya var ya yok.Bodrum belediyesinin birim müdürleri de orada.Bir iklim değişikliği , esasında iklim krizi imiş onu tartışalım diyor.Hakikaten ortada bir yanlışlık varBu gibi önenli bir konuda bilgilendirme semineri vermek sizce, elinde megafon v...
 • Halka Hoş Görünmek

  23 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bu yazımda, Başkan Aras'ın birkaç gün önce mahalle muhtarlarıyla yaptığı, aylık olağan toplantıda dile getirdiği "Bodrum’un sorunları ve çözümleri" konusundaki açıklamanın bir bölümünü sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.Başkan Aras’ın yaptığı açıklamayı okuduğumuzda, genel olarak hak vermemek olası değil gibi görünüyor.Lakin söylemlerini tek tek incelediğimizde; konunun yüzeysel olarak ele alındığını, açıklamasında değindiği konular üzerinde ciddi bir araştırma yapılarak ele alınmadığını da söylememiz kaçınılmaz.Başkan A...