logo

Bodrum’dan PKK’ya Katılmak İsterken Yakalandılar

17 yaşındaki 2 çocuğu, sosyal medyadan ulaşıp, dağa götürmek için kandıran 4 örgüt üyesi, polisin dikkatiyle yakalandı. 4 şüpheli tutuklanarak, cezaevine konulurken, Bodrum’da inşaat işçiliği yapan çocuklar, ailelerine teslim edildi.

PKK/KCK silahlı terör örgütünün kırsal alanına katılım yaptırılmak istenen 2, bu şahısları kırsala katılımını sağlamakla görevlendirilmiş 4 işbirlikçi olmak üzere 6 şüpheliye yönelik yapılan teknik ve fiziki takip çalışması sonrası düğmeye basıldı.

Van Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirilen operasyonda şüpheliler yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin üst ve ikamet aramasında çok sayıda dijital materyal ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

4 TUTUKLAMA

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüphelilerden 4’ü sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanırken diğer 2 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu şüphelilerin ‘Suça Sürüklenen Çocuklar’ oldukları ve ailelerine teslim edildikleri öğrenildi.

2 ŞÜPHELİ ÇOCUK

Adli Kontrol Şartıyla Serbest bırakılan “Suça Sürüklenen Çocuklar” ailelerine teslim edilmiştir.

Van Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama;

PKK/KCK Operasyonu

İl Emniyet Müdürlüğümüzce PKK/KCK silahlı terör örgütünün ve işbirlikçilerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında;

PKK/KCK silahlı terör örgütünün kırsal alanına katılım yaptırılmak istenen (2), bu şahısları kırsala katılımını sağlamakla görevlendirilmiş (4) işbirlikçi, olmak üzere (6) şüpheliye yönelik yapılan teknik ve fiziki takip çalışması sonrası; 11 Ekim 2019 tarihinde Müdürlüğümüz Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Görevlilerimizce; gerçekleştirilen operasyonda yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şüphelilerin üst ve ikamet aramasında; çok sayıda dijital materyal ve örgütsel dokümanlar ele geçirilmiştir.

Gözaltına alınan (6) şüpheli hakkında hazırlanan tahkikat evraklarıyla birlikte çıkarıldıkları adli makamlarca (2)’si Adli Kontrol Şartıyla Serbest, (4)’ü tutuklanmıştır.

*    (2) Adli Kontrol Şartıyla Serbest bırakılan “Suça Sürüklenen Çocuklar” Ailelerine teslim edilmiştir.

Silahlı Terör Örgütleriyle mücadele kapsamında hukuk devleti ilkelerine bağlı ve insan haklarına saygılı görev anlayışı çerçevesinde, gerek toplumun tüm katmanlarıyla gerekse terörle mücadele eden diğer kurumlarla koordinasyon ve işbirliği içerisinde halkımızın huzuru, devletimizin selameti için her türlü terör olayını önlemeye yönelik çalışmalarımız kararlıkla sürdürülmekte ve gerekli tüm tedbirler alınmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?