logo

Hafta Tatili Ücreti Hesaplama

Çalışma hayatı içinde çalışanların en çok merak ettikleri ücret hesaplamalarının nasıl yapıldığıdır. Belirli kanunlar çerçevesinde düzenlenmiş olan iş kanunu, çalışılan sektör ve çalışılan işin durumuna göre ücretlendirme kaidelerini açıklamaktadır.

Anayasa, borçlar kanunu ve iş kanunu kapsamında işçi hafta tatili ücreti hesaplama belirli yasal düzenlemeler ve kesin hükümler altına alınarak işçi hakları korunmaktadır. Özel sektör ve kamu sektörü çalışanlarına özlük hakları ve işçi hakları konusunda yasal çerçevede ödemeler yapmak zorundadırlar. İlgili yasalarca düzenlenen çalışma hatayı ve şartları kanunlar kapsamında koruma altına alınmıştır.

Hafta Tatili Hesaplama

Ayrıca 6098 sayılı borçlar kanununun belirli maddeleri ile genel tatil ve hafta tatili günleri düzenleme ve uygulama alanları belirtilmektedir. İş Kanununun 4857 sayılı maddesi kapsamında bulunan iş yeri ve bu iş yeri çalışanları mesai dışında madde 63 göre belirlenen iş saati ve iş günlerinde yedi gün boyunca aralıksız çalışmaları durumda 24 saat hafta tatili hakkı verilmesi zorunludur.

Hafta Tatili Ücreti Hesaplama

Normal mesai ve çalışma şartları ile çalışan işçi ücreti asgari ücrete göre hesaplanır. Toplam ücret çalışılan gün sayısına bölünerek günlük ücret bulunur. Çalışanın hafta tatili ücreti hesaplama işlemi bulunan bu günlük ücretin, fazla mesai yaptığı gün sayısı 2,5 katının çarpılması ile bulun. Bulunan fazla mesai ücreti, toplam hak ediş ücreti ile toplanarak çalışanın maaşı hesaplanır. Hafta tatili ücreti 52 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. Çalışanın brüt ücret hesaplaması bu toplam üzerinden damga vergisi ve diğer vergiler düşülerek hafta tatili hesaplama yöntemi ile belirlenir.

Hafta Tatili Çalışma Şartları

Bir iş yerinde çalışan işçi 6 gün boyunca aralıksız çalışmış ise 1 gün ücretli izin hakkı vardır. Çalışma tüm hafta boyu yani yedi gün aralıksız yapılmakta ise o zaman çalışanın 2 gün ücretli izin hakkı vardır. Haftalık olarak çalışan işçi eğer izin yerine çalıştırılıyorsa çalışana iki gün aralıksız izin verilerek, ödenmesi gereken hafta tatili hesaplama ücreti yok sayılamaz. İşçi veya çalışana haftalık tatil ücreti ve mesai ücreti ödenmek zorundadır. Hafta tatili ücretini ödemeyen iş yerleri için idari para cezası uygulanır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

BENZER HABERLER

İlginizi Çekebilir
Lazer Liposuction Nedir?

Lazer Liposuction Nedir?

İlginizi Çekebilir
Amsterdam Hakkında

Amsterdam Hakkında

İlginizi Çekebilir
Puzzle Modelleri

Puzzle Modelleri

İlginizi Çekebilir
En İyi Telefon Markaları

En İyi Telefon Markaları

İlginizi Çekebilir
En İyi Kil Maskesi 

En İyi Kil Maskesi