logo

Halka Hoş Görünmek


Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Bu yazımda, Başkan Aras’ın birkaç gün önce mahalle muhtarlarıyla yaptığı, aylık olağan toplantıda dile getirdiği “Bodrum’un sorunları ve çözümleri” konusundaki açıklamanın bir bölümünü sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.

Başkan Aras’ın yaptığı açıklamayı okuduğumuzda, genel olarak hak vermemek olası değil gibi görünüyor.

Lakin söylemlerini tek tek incelediğimizde; konunun yüzeysel olarak ele alındığını, açıklamasında değindiği konular üzerinde ciddi bir araştırma yapılarak ele alınmadığını da söylememiz kaçınılmaz.

Başkan Aras’ın siyaset, belediyecilik ve kent gelirleri konusunda, mutlak danışmanlara ihtiyacı var. Gelişi güzel yaptığı atamalarla ancak bu fikirleri beyan edebiliyor.

Her şeyden önemlisi yapılan bütün işilerin yasalara uygun olması ve meşru olması gerekir. Siz Başkan olarak yasalara uymuyorsanız, halkın yasalar uymasını nasıl bekleyebilirsiniz ki!

Başkan Aras’ın açıklamaları ve değerlendirmelerim.

Başkan Ahmet Aras,” Bizim bakış açımız siyaset penceresinden değil, hizmet penceresinden”

Sayın Aras, siyaset ile siyasi partileri birbirine karıştırmış sanırım.” Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış.” Yani siyasi bir bakışınız yoksa hizmeti nasıl yapacaksınız?

Başkan Aras ;Bodrum’un kaynakları hızla artan nüfusu artık karşılayamıyor”

Yani diyor ki; “Ben, bu kaynaklarla, artan nüfusa hizmet veremem.” Sanırım Başkan, Belediye Başkanı olmak isterken, aslında ne olmak istediğini hiç düşünmemiş. 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na, bakmış olsaydı, 2025 Yılı Hedef alınarak hesaplanan nüfusun ortalama 420 bin civarında olacağını görürdü.

Hiç kimse demesin “yaz nüfusu milyonları buluyor” diye, Bodrum’un yatak kapasitesi belli, gelen turist sayısı ve yazlıkçılar biliniyor, hepsini üst üste koyarsanız ortalama günlük nüfus, henüz bu sayılara ulaşmamıştır. Halen hedeflenen planlamaya ulaşmak için 5 yıl var.

Başkan Aras, “Bodrum’da yapı stoğu artık tamamdır. 130 bin civarında yapı var ve bunun üzerine çıkmamamız gerekiyor.”

Sayın Aras “yapı stoğu” derken neyi kastetmiştir bilemiyorum ancak, yapı ile konut birbirinden farklı terimlerdir. Yani; bir yapıda birden fazla konut, işyeri v.s olabilir. Bodrum’un “Yapı stoğu” envanteri çıkarılmış mıdır, bildiğim kadarıyla böyle bir veri kimsenin elinde yok.

Yapı ve konut ayrışmasının neden üzerinde durdum, yapı dediğimiz zaman oteller, hastaneler, iskeleler, işyerleri, fabrikalar, tarımsal binalar, spor salonları, parklar, kafeler gibi alanları içerir.

Bu nedenle, yapı denilince konut akla gelmemelidir. “Yapı” diyerek, konutların kente yük olduğu algısı yaratılması, kent paydaşlarının yanıltılması anlamına gelir.

Başkan Aras “Bodrum’da yaşayan vatandaşım arsasına ev yapacak tabii ki ama yeni yazlık konutlar, milyon dolarlık projeler istemiyoruz.”

Daha öncede “Vatandaşım” teriminin kullanılmaması gerektiğini belirtim. Anayasamızı açın bakın “Türk Vatandaşı” der, aslında bu hukuk terimidir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyız. Şunun yada bunun vatandaşı değiliz. Diğer yandan, Bodrum’da sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin Vatandaşları yaşamıyor..

Bodrum’da yaşayan Ahmet Aras’ın vatandaşı arsasına ev yapabilecekmiş. Yani Bodrum’da yaşamayan kimse ve yabancı devlet vatandaşları mülkine ev yapamaz mı demek istiyor?

“Milyon dolarlık projeler istemiyoruz” demek, “Bundan sonra bu tür projelere izin vermeyeceğiz.” demektir. Çünkü bu sözü söyleyen her hangi biri değil, Belediye Başkanı’dır.

Bir alan, imara açılmışsa veya imarsız alan olsa dahi, hüküm ve tasarrufu sahibine aittir. Anayasamız” Mülkiyet Hakkı”nı kutsamıştır, ancak yasalar ışığında planlamalarla, kısıtlama getirebilirsiniz.

Sayın Aras, madem bu konuda çok kararlısınız. Mevcut imar planında yapılaşmamış alanların planlarını iptal ediniz. Yeni planlamalara izin vermeyiniz. Bakanlığın yaptığı planlara dava açınız. Bizde sizin ne kadar kararlı olduğunuzu görelim.

“Bodrum Belediyesi’nin her hizmeti ve her projeyi ‘Bodrum’u korumak’ adına hayata geçirdiğini söyleyen Başkan Aras, “Bodrum’u kimseye peşkeş çekmeyiz. Bu konuda baskılara da karşı koyarız. Yoksa Bodrum’u kaybederiz” dedi.

Sayın Aras , “Bodrum’u kimseye peşkeş çekmeyiz.” Diyorsunuz ya tamda bu açıklamalarınız, Bodrum’u şu an milyon dolarlık konut projelerine peşkeş çektiğiniz anlamına gelir.

Spekülatif bir durum yaratarak, “Bundan sonra bu projelere izin vermeyeceğiz.” demek var olan projelere rant sağlamak demektir. Yakında “yetişen alıyor” kampanyası başlatırlarsa, hiç şaşırmayın.

Konutları hedef aldığınıza göre, otel yapılmasın demiyorsunuz. Yapılacak otellerin çalışanları ve bunların aileleri nerede yaşayacak? Alt yapı ve barınma stratejiniz bunlara uygun mu?

En önemlisi de; “konut yapılmasın” demek kiraları arttıracaktır. İster iş yeri, isterse konut olsun, bunun bedeli sizin için siyasi olarak ağır olur.

Sayın Aras, Belediye Gelir kalemlerini inceleyiniz. Başta Anayasa olmak üzere, belediyeyi ilgilendiren tüm kanunlar hakkında bilgi almanızı öneririm. Aksi halde, sadece halka hoş görünmekten öteye gidemezsiniz.

Vesselam…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?
#

Halka Hoş Görünmek” için 2 Yorum

 1. Mustafa bey merhaba. Sizi Turgutreis’den rahatsız ediyorum. Biz belediye kiracıları olarak mağdur durumdayız. Şuanda bodrum gıda çarşısı tadilata girdi ama başladığı gibi durdu. Bize de tadilat var deniyor, kira kontratımız yapılmıyor. Konuyla ilgili hiç kimsenin bir bilgisi yok. Ahmet bey Ekim ayında buraya geldi Aralık’ta başlıyoruz, siz dükkan da iken ihale yapacağız dedi ama hiç bir çalışma yok. Bizim belediyeye hiç bir borcumuz yok. Sezon yaklaşıyor ne yapacağız bilmiyoruz. Bizim için bir şeyler yapabilir misiniz? Teşekkürler.

 2. Yine yeniden harika tespitlerle dolu güzel yazını okudum Mustafa kardeşim;tebrikler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Dostun Gülü Yaralar Beni”

  04 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnanç üzerinden siyaset yapmanın bedeli, her zaman ağır olur. Kimsenin inancı, ibadeti, kendi sosyal yaşantımızı doğrudan olumsuz olarak etkilemiyor ve bir müdahale söz konusu değil ise, kimseyi ilgilendirmez.Bodrum Belediyesi Aralık 2019 Olağan Meclis Toplantısı’nda 4 üncü madde görüşülürken, ortam gerildi ve istenmeyen davranışlara neden oldu.“Madde 4- İlçemiz Bitez Mahallesi, Gündönümü Mevkii, 2466 parselde kayıtlı taşınmazın, Belediye hissesine düşen kısmının Cemevi yapılmak üzere Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğine tahsisine ...
 • Kimseden İzin Almayız.

  03 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bilgi önemli olduğu kadar, onu süzgeçlerden geçirip doğruluğuna karar vermek ve fikir beyan etmekte önemlidir. Dün yapılan Belediye meclis toplantısı öncesi Başkan Aras, bazı açıklamalarda bulundu.Dinledik…Başkan Aras, Bodrum Belediyesi çalışanları hakkında; Rüşvet, Tehdit ve Görevi Kötüye Kullanma suçlamalarıyla kamu davası açılması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını ve bunun haberleştirilmesi ile ilgili şunları söyledi;Açıklamalardan alıntılarla yazıp, yorumlamakta yarar var“Çalışma arkadaş...
 • İklim krizi nedir.

  24 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ortada bir yanlışlık var.Bodrum kent konseyinin bir gurubu tarafından düzenlenen bir seminer.İklim aktivisti Murat Can Tombil.İklim krizi nedir.Ankara'dan uçakla gelmiş.Hala kısa kolla dolaşıyormuş.kasım ayı ortasında hava hala güzelmiş.Deniz ticaret odasının salonunda saydım, 36 kişi ya var ya yok.Bodrum belediyesinin birim müdürleri de orada.Bir iklim değişikliği , esasında iklim krizi imiş onu tartışalım diyor.Hakikaten ortada bir yanlışlık varBu gibi önenli bir konuda bilgilendirme semineri vermek sizce, elinde megafon v...
 • Halka Hoş Görünmek

  23 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bu yazımda, Başkan Aras'ın birkaç gün önce mahalle muhtarlarıyla yaptığı, aylık olağan toplantıda dile getirdiği "Bodrum’un sorunları ve çözümleri" konusundaki açıklamanın bir bölümünü sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.Başkan Aras’ın yaptığı açıklamayı okuduğumuzda, genel olarak hak vermemek olası değil gibi görünüyor.Lakin söylemlerini tek tek incelediğimizde; konunun yüzeysel olarak ele alındığını, açıklamasında değindiği konular üzerinde ciddi bir araştırma yapılarak ele alınmadığını da söylememiz kaçınılmaz.Başkan A...