logo

İklim krizi nedir.


Nasfet İritay
nasfetiristay@icloud.com

Ortada bir yanlışlık var.Bodrum kent konseyinin bir gurubu tarafından düzenlenen bir seminer.İklim aktivisti Murat Can Tombil.İklim krizi nedir.

Ankara’dan uçakla gelmiş.Hala kısa kolla dolaşıyormuş.kasım ayı ortasında hava hala güzelmiş.

Deniz ticaret odasının salonunda saydım, 36 kişi ya var ya yok.Bodrum belediyesinin birim müdürleri de orada.Bir iklim değişikliği , esasında iklim krizi imiş onu tartışalım diyor.

Hakikaten ortada bir yanlışlık var

Bu gibi önenli bir konuda bilgilendirme semineri vermek sizce, elinde megafon ve tuhaf kıyafetlerle meydandan meydana,protesodan,protesoya koşan, ilk öğretim çağındaki çocuklarımızı kandırarak sokaklara dökmeyi bir marifet sanan marjinal bir internet radyocusu olarak kendini tanımlayan kişi veya  kişilerin işi değildir.

Bence böyle kapsamlı ve çok faktörlü konuları bilim insanları aralarında  tartışır.daha doğrusu ilmi bilgi ile halka konferans verilir. Bunu da bilim adamları yapar.Bu konuda, ülkemizde çok değerli araştırmalar yapmış ve halen yapmakta olan Bilim insanlarımız vardır.o bilim insanlarına ulaşmak ise son derece kolaydır.Küresel iklim değişikliği ve etkileri konusu popüler  gündem yaramak için suistimal edilecek bir konu değildir Aktivistlerede aktörlük düşer.Şu göğe yere sığdıramadığınız küçük kız çoçuğu gibi. Nobel çevre ve klima ödülü alırsa hiç şaşırmam.

2015 de Paris’te yapılan birleşmiş milletler iklim değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde bir anlaşma. BMIDÇS yani birleşmiş milletler ve 175 ülke.bu gün 190 yakın ülke.USA çekildi ve imzalamadı. Çekilmek serbest. Paris anlaşması, 4. Kasım 2016 da yürürlüğe girdi.Amaç Küresel ısınmayı 2 derecenin altında, hatta 1,5 dereceye çekmek.

Beyler şimdi sıkı durun.Bu yazacaklarım bilimsel veriler.konumuz küresel ısınmanın dünyadaki etkileri ve bunu yaratan faktörlerden  sadece birini vereceğim.

1995 yılından bu yana 606 bin insan yaşamını yitirdi, 4,4 milyar insan ise ciddi etkilendi.Buna Carbon Ayak izi diyorlar.Yani Carbon dioksit, carbon monoksit ,Azot oksit ,ozon ve una benzer diğer gazlar.Elinize 20 cm çapında bir çelik küre alın ve bu çelik küreye hohlayın.yüzeyinde oluşacak buğulanma Dünyamızla kıyaslandığı zaman, dünyanın atmosferi kadar kalınlık teşkil eder.İşte insanlar teknolojileri ve emsalsiz gelişmeleri ile bu atmosferi bu gazlarla doldurup gelen güneş ışınlarının dünya tarafından absorbe  edilmesini yani emilmesini önleyerek sera ekisi ile dünya denizlerini ısıtarak buzulları,  Eriterek sıcaklığı yükseltmekte ve iklimi değiştirmektedir.Denmektedir.

Ama şunu da unutmamalıdır ki insanlar ve insanların bütün teknolojilerinin iklim değişikliğine katkıları 10 binde 3 tür.Şayet insanlar iklimi değiştirebilecek teknolojiye sahip olsalardı bu bilgi ve teknolojileri ile başka medeniyetler kurarlardı.USA ve başkanı her halde bu durumun farkındalar ki çekildiler.

Milyarların döndüğü büyük yatırım sahipleri de,yatırımlarını kaybetmek istemedileri içindir ki Amerikan devlet başkanı  Trump a karşı çıkıyorlar ,ama onlarda durumu biliyorlar.

Gelelim 10 binde 3 e.

Seyahati seviyorsunuz. teknolojinin sunduğu nimetlerden istifade edip Bodrumdan 1 saat içerisinde istanbul’da olmak harika bir durum değil mi.Bu araba ile 8 saat alır.İkisi de motor ile çalışır, biri kerozin diğeri benzin veya dizel yakar.

Bir uçak jet motoru  60 bin litre kerozin  yani benzin alır.kara taşıtı ise bu yakıtı 50 yıl kullanır.Bu yakıt Atmosfere 140 ton karbon dioksit bırakır.bırakılan karbon dioksit yerden 10 metre yükseklikte en fazla orana olaşır   Ve çevresindeki 5 km kare yere en etkilidir.O çevreyede 40 bin tona yakın partikül bırakır.

Havada iken karbon dioksit ve karbon monoksit, 7 ila 12 km arasındada NOX azot oksit bırakır.

Buda ozon tabakasının incelmesine sebep olur.

2018 senesi içerisinde 45 milyon uçuş gerçekleşti ve bu uçaklar  44 milyar insan taşıdı.

Günde 13 ila 16 bin uçak gökyüzünde ve 2 milyon kişi havada.

AB ülkelerinde karbon salımı 1990 senesinden bu yana yüzde 87 artış göstermiş, Bu oran 2020 senesinde iki katına  kadar çıkacak olması tahmin ediliyor.Hava yolu taşımacılığı Avrupa’da toplam sera etkisi yapan gaz salımınının  %3 ila %8 ini oluşturmaktadır.

Küresel iklim değişikliği paneli bütün dünyada günde 85 bin uçağın havalandığını, bu uçakların 130 milyon ton benzin, yaktıklarını bu miktarın 2015 de  300 milyon ton olduğunu,  2020 de ise 450 milyon tona ulaşacağını belirtiyorlar.Bu benim ele aldığım tek bir faktördür.

Diğer faktörlerin toplamını da ele alırsak 10 binde 3 üne ulaşmış oluruz. Demek ki bu ve buna benzer verileri  azaltarak ve klima yanlısı teknolojiler çoğaltarak Dünya ile beraber yaşamayı öğrenmeliyiz.

Şu andaki teknolojimiz ve Dünya ticareti maalesef kazan kazan üzerine kurulmuş olup Devletler tarafından tam kontrol edilememekte veya edilmek istenmemektedir.

Dünyada en çok bu bakımdan kirlilik yaratan devletler ÇİN, ABD, RUSYA ve JAPONYA dır.

Klima değişimi için ele aldığım bir küçük yazı ile bu gibi ciddi konuların ciddi seminerleri olmalı

Yetkili ağızların bilgi çerçevesinde halkımız bilgilendirilmelidir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahmet Aras ve TEDxBodrum

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ben yazmak istemesem de, "illa beni yaz" diye malzeme veren Sayın Ahmet Aras’ı, Bodrum Belediyesi nasıl yönetilemez başarısından dolayı, kutlamak istiyorum.Bazen; " Hiç mi olumlu bir yanı yok, onları neden yazmıyorsun?" gibi, gereksiz eleştiriler gelmiyor değil. Buna yanıt Süleyman Demirel’in tarzıyla verilirse, yerini bulur gibime geliyor.Var da biz mi yazmadık…Bir meclis toplantısı yapılıyor, en az olumsuz gördüğüm iki ya da üç konu oluyor. Yazsan bir türlü, yazmasan başka. Ben yine de olumsuzu yazacağım. Olumluyu, bünyesinde ...
 • GÜLİSTAN… (Bu Zamanın Ceren’i)

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  GÜLİSTAN… (Bu Zamanın Ceren’i)(Gülistan memlekettir, acıdır, umuttur, bir damla sevgiye özlemdir, hayatın saf kalan tarafıdır, gökkuşağıdır, berdeldir, mutluluğu arayıştır, dalından koparılan yapraktır, anaların-bacıların ağıtıdır, dağlarda gezerken vurulan ceylandır, töreye kurban edilen bütün kadınlardır…)Yeni baştan koyu karanlıkta seyredecek, gece yolculuklarının arifesindeyim. Zemheriden çağırıyordu, gecenin sözcükleri ve sessizlik. Gecenin içerisinde dönerken, yalnız ve belirsiz bir yüz dokunacak belki de tenime. O yüzü okşayı...
 • Bodrum, “Muhtaç Olmuş Kuru Soğana”

  07 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Belediye’si “Bodrum Özüne Dönüyor” sloganıyla, Tarımsal Kalkınma Çalıştayı  düzenledi.” Nerede  Hareket Orada Bereket” vardır dedik elimizden geldiğince izledik. Faydası olup olmadığını zaman içerisinde göreceğiz.Yapılan her türlü çalışmanın olumlu veya olumsuz bir etkisi mutlak olacaktır. Olumsuz olursa tecrübemiz artmış olacak. Bodrum’da bildiğim kadarıyla bu tür çalıştay ilk kez yapıldı. “Karaova Bağ Bozumu” nu saymazsak.Saymadık zaten,Tarımsal Kalkınma Çalıştayı’n da, Karaova Derneği göz ardı ...
 • “Dostun Gülü Yaralar Beni”

  04 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnanç üzerinden siyaset yapmanın bedeli, her zaman ağır olur. Kimsenin inancı, ibadeti, kendi sosyal yaşantımızı doğrudan olumsuz olarak etkilemiyor ve bir müdahale söz konusu değil ise, kimseyi ilgilendirmez.Bodrum Belediyesi Aralık 2019 Olağan Meclis Toplantısı’nda 4 üncü madde görüşülürken, ortam gerildi ve istenmeyen davranışlara neden oldu.“Madde 4- İlçemiz Bitez Mahallesi, Gündönümü Mevkii, 2466 parselde kayıtlı taşınmazın, Belediye hissesine düşen kısmının Cemevi yapılmak üzere Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğine tahsisine ...