logo

İnsaf Be Kardeşim!


Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Kimse durup dururken Bodrum’a yatırım yapmıyor. Hepimiz biliyoruz ki her girişimcinin öncelikli hedefi kar etmektir. Kapitalist sistemde yaşadığımıza göre bunun yadırganacak tarafı da yoktur. Kendi paralarıyla aldıkları mülkler üzerinde, yasalar çerçevesinde istedikleri tasarrufta bulunabilirler.

Lakin…

Bodrum’a yatırım yapıyor olmaları, halka ait yeşil alanları, belediye mülklerini, hüküm ve tasarrufu devletin elinde olan arsa veya arazileri işgal etme hakkı doğurmuyor kendilerine. İster özel hastane yapsınlar, ister özel okul yada kamu yarına görünen her ne yaparlarsa yapsınlar, sonuçta bizlere bir şey bağışlamıyorlar.

Her yatırım, başka bir gereksinime ihtiyaç duyurarak yeni yatırımlara neden olmakta. Bodrum’da yaratılan artı değerin, Bodrum halkının cebine girmesi gerekir. Önce kalabalıkları getirdiler, sonra kalabalıkların, market, özel okul, özel hastane, marina ihtiyaçları, Bodrum’un ihtiyacı gibi gösterilerek bağışta bulunuyormuşçasına hoyratça ekonomiyi sömürmeye başladılar.

Kaçınılmaz bir gerçek bunları bilmiyor değildik.

Bilmediğimiz topluma ait olan yerlerin işgali ve buna ses çıkarmayan sözde milletin iradesi olarak sandıktan çıkan belediye başkanlarımızın göz yummuş olması.

Bir çok kimse, Acıbadem Hastanesi Bodrum’a geliyor diye sevinmiştir. Güzel, sağlık sorunlarımız parası olan için daha iyi ortamlarda çözülecekti. SGK ile anlaşma falanda yaparsa, katkı payı verenlerde yararlanacaktı. Neredeyse düğün bayram edecek hale geldik.

Acıbadem Hastanesi’nin sağlık sektöründeki yeri, hizmeti v.s gibi konular şimdilik bir kenarda dursun.

Bodrum’un güzide yatırımı, kendi özel mülkünde neredeyse arsanın tamamını kullanmış, hatta hızını alamamış Bodrum Belediyesine ait iki mülkü işgal etmiş, oda yetmemiş yeşil alana yakıt tankı olduğunu tahmin ettiğim bir depo koymuş. Başka bir yeşil alan üzerinde yine bir işgal var.

İnsaf be kardeşim.

Ölümüzden,dirimizden yararlanıyorsunuz anladık da, bari mülklerimizden, yeşil alanlarımızdan uzak durun.

Şimdi çıkıp diyecekler ki biz oraları kiraladık, yemezler kiralamayı v.s yi. İşgal, bakın nasıl bir işgal.

İmar Planında, Özel sağlık Tesis Alanı olan bu yerde emsal yüzde 60 olarak belirlenmiş ki, bu genelde yüzde elli olarak belirlenir. Emsal dışı kullanım alanlarını da hesap edince bir hayli inşaat alanı meydana gelmiş.

Yapı ruhsatı almak için belediyeye vermiş olduğu proje nasıldır bilmem, bildiğim böyle bir yapının ne şekilde ruhsat almış olursa olsun, yapı kullanma izni alamayacağıdır. Yapı kullanma izni var mıdır, belkide vardır ancak tapuda 6 katlı betonarme bina olarak işlenmiş.

Neden yapı kullanma izni alamaz veya verilmemeli.

Yapı çekme mesafesine uygunluk yok, tek başına bu bile yapı kullanma izni yerilmemesi için bir nedendir. Belediye inisiyatif kullandı diyelim, peki hastanenin giriş kısmına ne demeli, kendilerine ait olmayan, mülkiyeti belediyede ait iki adet parsele cepheli ve taşkınlık mevcut. Kendi özel otoparkları olarak kullanmaktadırlar. Bu tür yatırımların otoparkları kendi içerisinde çözmeleri gerekirken, belediye mülklerini, otopark,jeneratör v.s gibi kendilerine aitmiş gibi kullanmaları sanki yatırımcıya mükafat olarak verilmiş gibi.

Yapının tamamının yapı ruhsatı ve eklerine uygun olup olmadığı incelenmelidir. Kim ne yaparsa yapsın yasalara uymak zorundadır. “Yapı kullanma izni aldım” diyerek yasal olmayan bu durumlar yok hükmündedir. Tabi “İmar Barışı” başvurusu yoksa.

Acıbadem Hastanesi’nin Acil Servis girişinin tam karşında bulunan, kamu eline geçmiş yeşil alan olan yerdeki yakıt tankı neyin nesidir? Halka ait olan, tel çitlerle çevrilmiş işgal edilmiş durumdadır. Kendi arsalarında yer kalmayınca sanırım, “biz toplumun sağlığı için buradayız, her şey bize haktır” mı demişlerdir?

“Okul yap, cami yap bizde bunlara göz yumalım” mı oldu dersiniz?

Kimisi sit alanına özel hastane yapar, kimisi özel okul adı altında yasalara aykırı yapı yapar, hiper marketler falan filan, nedense bunlara hak olan bize haram olmuştur.

Vesselam…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kristal Gecenin Cam Kesikleri ve Aya Nikola…

  07 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  KRİSTAL GECENİN CAM KESİKLERİ VE AYA NİKOLA…(Ne 9-10 Kasım Almanyası’nı, Ne 6-7 Eylül İstanbul’unu, Ne de 1969 Bodrum’unu Unutma…)1938 Kasım ayında 9. günü 10.’ya bağlanırken insanlık Almanya’da en karanlık gecelerinden birisini yaşıyordu. Yürekten değil ses, tek bir nefes çıkmıyordu gökyüzüne solumak için. Loş sokak lambaları ıssızlığı işliyordu akacak kanın durmayacağı damarlara. Faşizm kanlı yüzünü ölüm kusacağı düşmanına dönmüş ve Yahudiler hedefti. Kanlı provokasyondan 1 ay kadar önce Alman faşizminin sürdüğü 17.000 Yahudi düşs...
 • Bodrum CHP, Delege Seçimleri…

  05 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  “Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; Ula İlçesi Danışma Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,Ak Parti’nin Kuruluşundan bugüne kadar olan İl Başkanlarını Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde ağırlamasını değerlendirdi.”Sayın Kadem Mete; Külliyeden aldığı gazla olsa gerek, Muğla’nın Ula İlçesi’ nde partisinin düzenlemiş olduğu danışma kurulunda hızını alamayarak,  Kemal Kılıçdaroğlu’na veryansın ediyor  “En küçük otelime müdür bile yapmam, orayı da batırır SSK’yı batırdığı gibi” demiş.Adil olmayan bir dövüşün galibi her zaman ...
 • AKTUR Masalı’na Devam

  04 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Sözüm ona, Bodrum’da kaçak inşaatlar yıkılıyor. Göstermelik birkaç büyük proje, yıkacağız, yıkıyoruz, az kaldı diyerek merkezi iktidardan basına pompalanan haberler. Her haberde, aynı görüntüler.Şimdide  Bakanlık, "Alandayız, her yeri didik didik ediyoruz, “İmar Barışı” kanununa uymayan herkesin evini kafasına yıkacağız." mesajları vererek, bu barışın savaşa döneceğini ima ediyor ve insanları sindirmeye çalışıyor.Bodrum’da yaklaşık 60 bin “İmar Barışı” başvurusu bulunmaktadır. Kim, kimin yaptığı kaçak yapılaşmaya karşı çıkabilir ki?...
 • EVREKA, EVREKA…

  03 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Yunanlı matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis Arşimed'in; Romalılar tarafından katledilişinin 2131. yıldönümü. İnsanlık 2131 yıldır Arşimed'den; onun biliminden, felsefesinden, aydınlığından öksüz bir hayat sürmekte.  Ölüm yıldönümünde İstanbul-Hacı Beşir Ağa Camii'nde bugün öğle namazı akabinde lokma dağıtılmış mıdır? Bilinmez elbet. Ancak küçük yaşta İstanbul'a siyahi bir köle olarak getirilen Beşir Ağa; Arşimed'in matematiksel formüllerine yaslanmasaydı, o cami inşa edilemezdi.Dudaklarımda tuzlu bir ıslaklık var. Gözalt...