Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 18°C
Mevzi Sağanak

MUÇEV Muğla’yı Yağmalatmak İçin mi Kuruldu?

MUÇEV Muğla’yı Yağmalatmak İçin mi Kuruldu?

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “1 Nisan’dan itibaren Fethiye Körfezi’ni temizliyoruz” sözlerini hatırlatarak MUÇEV denen şirketi Bakanlık CHP’li belediye yönetimlerine karşı mı kullanıyor? Muğla’yı yağmalatmak için bu şirketi mi kurdunuz?” dedi.

Bodrum Gündem Haber

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “1 Nisan’dan itibaren Fethiye Körfezi’ni temizliyoruz” sözlerini hatırlatarak, “sizden önceki AKP’li bakanlar da 10 yıl önce körfezi temizleme sözü vermişlerdi. On yılın üzerinden yedi ay daha geçti. Merak ediyorum, Fethiye Körfezi’ni bu kirlilikten nasıl kurtaracaksınız, bu konuyla ilgili ne kadar bütçe ayırdınız?” diye sordu.

Plan ve Bütçe Komisyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020 Bütçesi görüşmelerinde söz alan CHP’li Alban, Fethiye Körfezi’ndeki kirliliğin yanı sıra İztuzu Plajı’nın işletme hakkının devri, DSİ kaynaklı Bodrum’da meydana gelen sel olaylarının nedenleri ve belediyelere genel bütçeden vergi gelirlerine verilen payda yerleşik nüfus hesaplamalarından kaynaklanan sorunları dile getirdi.

MUÇEV Muğla’yı Yağmalatmak İçin Mi Kuruldu?

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın Bakanlığın ve Muğla Valiliğinin ortaklaşa kurduğu MUÇEV adındaki şirkete buranın işletme hakkını verildiğini belirten Alban, “CHP’li Belediye Başkanlığının tüm başvurularını reddettiniz, burayı belediye işletmesine vermediniz. Şimdi ittifakınızın adayı Ortaca Belediye Başkanlığını kazanınca buranın işletme hakkını, apar topar, Cumhurbaşkanlığından gelen bir telefonla devrettiniz. Merak ediyorum, Bakanlığın limitet şirketi olur mu? MUÇEV denen şirketi Bakanlık CHP’li belediye yönetimlerine karşı mı kullanıyor? Muğla’yı yağmalatmak için bu şirketi mi kurdunuz?” dedi.

Alban konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bodrum’da meydana gelen sel felaketlerinin nedeni, belediyelerin yetersiz hizmeti değil DSİ’nin görevini yapmamasıdır çünkü selin dağ kısmında çoğalıp derelere akması su taşkınlarına sebep olmaktadır. DSİ’nin selin doğuşu noktasında bentleri yapmaması, tahliye kanallarına aktarılmaması ve imar dışındaki dere ıslahlarını yapılmaması nedeniyle sel suları kentin içerisine kadar girmektedir. Bu konuyla ilgili bir çalışmanız var mıdır? Bütçeden pay ayıracak mısınız?

10 Yıl Önce Söz Verdiler Ama Körfezi Temizlemediler

Dönemin Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’nun 2009 yılında geldiği Fethiye’de, Fethiye Körfezi’ni Haliç’e benzeterek, “Biz Haliç’i temizledik, Fethiye Körfezi’ni temizlemek bizim için çocuk oyuncağı.” sözlerine dikkat çeken Alban, 10 yıl sonra 2019’da aynı sözlerin Bakan Murat Kurum tarafından dile getirilmesini eleştirdi.

CHP’li Alban, “tam on yıl sonra, tarih 13 Mart 2019, yerel yönetim seçimlerinin yapıldığı dönem… Siz Sayın Bakanım, Fethiye’ye gelerek aynı sözleri söylüyorsunuz. Hani Fethiye Körfezi’ni temizlemek çocuk oyuncağı idi? Hani siz 5 milyon 800 bin metreküp dip çamuru çıkarıp 12 mil uzağa, açık denize taşıyacaktınız? 1 Nisan’ın üzerinden yedi ay geçti, Fethiye Körfezi’yle ilgili herhangi bir çalışmanız yoktur. Körfez, tarımda kullanılan ilaç atıklarının derelere taşınması sonucu kirlenmeye devam ediyor. On yılın üzerinden yedi ay daha geçti. Merak ediyorum, Fethiye Körfezi’ni bu kirlilikten nasıl kurtaracaksınız, bu konuyla ilgili ne kadar bütçe ayırdınız?” diye sordu.

Bütçe’de Yaz Nüfusu Dikkate Alınsın

Muğla’nın yerleşik nüfusu yaklaşık 1 milyon, yaz nüfusu turizm kaynaklı yaklaşık 5 milyondur. Fakat belediyelerimize genel bütçeden vergi gelirlerine verilen payda yerleşik nüfus hesaplamalarından bu sorun, Muğla özelinde genelde turizm kaynaklı nüfusu artan tüm illerin sorunudur. Buna göre kanun kapsamında dağıtılan payların yerleşik nüfus değil, hizmet sunulan gerçek nüfus esas alınarak yeniden düzenlenmesi gereklidir. 5779 sayılı Kanun’da yerleşik nüfusun baz alınmasıyla turizm sektöründen kaynaklı nüfusun dikkate alınmaması büyük bir sorun yaratmaktadır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.