logo

O Gün, “Evet” Diyen, Meclis Üyeleri


Mustafa Gündoğ
mustafa@bodrumhaber.com

Her şey olup bittikten sonra, “ah vah etmek” adetinden vazgeçmek gerekir. Yaşam alanlarımıza olumsuz etki edecek olaylara “evet yada “hayır” demeden iyi düşünmeliyiz. Bir olay enine boyuna değerlendirilmeden onaylanınca, bu kararları alanların yerlerinde yeller eserken, sonuçlarına katlanmak halka düşmektedir.

“Oldu da bitti, maşallah” iyi olur mu, yaşayarak göreceğiz.

Turgutreis Mahallesi sahiline yapılması planlanan, Sahil Güvenlik Komutanlığı liman projesi hakkında, vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Bodrum Belediyesi tarafından bir halk toplantısı düzenlendi.

Toplantı yapıldı, fakat toplantıda halk var mıydı ? Sorarsanız vardı. Seyirlik iş olursa kalabalık toplamak kolay olur.

Seyirlik diyorum çünkü “Sahil Güvenlik Komutanlığı liman projesi” gerçekleşme aşaması yolunda, birkaç kişi hariç sesini çıkaran olmamıştı.

Olay nasıl başladı, nasıl sonuçlandı.

Maliye hazinesine ait Turgutreis Mahallesi 370 ada, 10 parselde kayıtlı taşınmaz, Sahil Güvenlik Komutanlığına tahsis ediliyor.

Sakıncası var mı ? Var elbette…

Tahsis yapılınca İmar Planı Değişikliği gündeme geliyor. Çünkü tahsis edilen alan “Park” toplam 2 bin üçyüz onaltı metre kare.

Bodrum Belediyesi’nden, ilgili bakanlık plan değişikliğiyle ilgili görüş istiyor. “Biz bu alanı yapılaşmaya açacağız ne dersiniz” diyecek bir şey yok, hemen meclis gündemine alınıyor,imar komisyonuna havale, oy birliğiyle komisyon onayı ve meclise geliyor.

Belediye Meclisi’nden şartlı evet…

Şart nedir? “Sahilin kullanımı halka kapatılmayacak ve limanda bulunan konteyner’lar kaldırılacak” diyerek plan değişikliğine olumlu görüş veriliyor. Bakanlığın çok umurundaydı sizin şartınız.

Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada, kimler “hayır” diyor…

Meclis Üyelerinden, Abdulmecit POYRAZ, Hülya AŞKIN, Süleyman MAZI

Kimler çekimser?

Meclis Üyelerinden, Erdinç TEKİNKAYA, Mazlum AĞAN ve Mustafa PAŞALI

O gün toplantıya katılan, geri kalan tüm meclis üyeleri “evet” diyor.

Bende meclisi o gün izleyenler arasındaydım, “hayır” demek çok güçtü, Başkan Mehmet Kocadon konuyu provoke ederek, ajitasyon bir konuşma yapmıştı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın talebini “reddetmek” sanki vatan hainliğiymiş durumuna getirdi.

Ne hikmetse mecliste, hayır ve çekimser oylar aslen MHP’den seçilip, daha sonra bağımsız olan “Milliyetçi Kanat” meclis üyelerinden gelmişti.

O günkü, Belediye Meclisi imar komisyonu başkanıyla, bu günkü imar komisyonu başkanı aynı kişi. Ve o gün evet diyen meclis üyelerinden bazıları, halen meclis üyesi.

Konu aslında arsa tahsisi ve plan değişikliği değildi, devamında ne olacağı da bilinmiyordu. Devletin güvenliği ile ilgilide bir durum yoktu. Koca devletin güvenliği, iki dönüm arsaya mı kalmıştı? Aradan geçen süre bir yıl altı ay ve önümüze gelen, deniz içerisinde 140 dönümlük liman projesi.

Hadi buyurun! O gün evet diyen meclis üyeleri, sahil halk tarafından nasıl kullanılacak anlatın bakalım. O tarihte CHP ilçe Başkanı olarak görev yapan, aynı zamanda meclis grup başkanı olan Sayın Başkan, buyurun izah edin durumu topluma.

Sordunuz mu “hayır” diyenler neden hayır dedi. Sormazsınız çünkü her şeyi daha iyi bilirsiniz. Bu günde hiç sorumluluğunuz yokmuş gibi, karşı duruş sergilemeye çalışırsınız.

Edep yahu…

Yeşil alanlar daraltılamaz, kamu özel mülküne konu olamaz ve tapusu olmaz. Hazineye sormadınız mı tahsis edecek “Park” alanından başka yer yok mu diye. İmar uygulaması yapılmadıysa ve mülk hazineye kayıtlıysa tahsis eder diyeceksiniz. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. İmar uygulaması yapılmalı ve alan kamuya devir edilmeliydi.

Başkan Aras “Sahil Güvenlik Komutanlığı liman projesi” meclis gündemine geldiği andan itibaren karşı duruş sergilemekte ve karşı duruşunu haklı sebeplere dayandırmaktadır. İlgili bakanlık tarafından Bodrum Belediyesi’nden istenen imar planı değişikliği hakkında istenen görüşe, meclisten olumsuz yanıt verilmesini sağlamıştır.

Başkan Aras, “Sahil Güvenlik Komutanlığı liman projesi” plan değişikliğine itiraz süresi bitmeden gerekli girişimlerde bulunacağını, ve gerekirse yargı yoluna gideceğini beyan etmiştir. Bodrum kent paydaşları olarak yanında yer almamız gerekiyor.

Kent konseyi paydaşlarını toplayarak, konuyu tüm bileşenlerine anlatıp “kamuoyu” oluşturmalıdır. Cılız sesler yerine gür ve kararlı sesler çıkmalıdır.

Bodrum Belediyesi tarafından “Sahil Güvenlik Komutanlığı liman projesi” hakkındaki itiraz metnini okudum itinayla hazırlanmış. Yapılacak projenin getirisi, götürüsü iyi hesap edilmiş. Sonuçta mağdur olacak, sahili kullanan esnaf ve halk, özellikle turizm sektörü göz ardı edilmemiş.

Geri kalan işin teknik yanı, Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yaptığı bir şeyi olumlayacağım hiç aklıma gelmezdi. Demek ki istenince iyi şeyler yapılabilmekte.

Vesselam…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yürek, Göğüsten Firari Olunca…

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  YÜREK, GÖĞÜSTEN FİRARİ OLUNCA…An be an sustum nehirler maviye akar iken. Yüzünün her gülüşü ise infilak ederdi, sokakların geceye düşen yarım umutlarında. Matemini minör notalarında kullanmamış bir kalbi satılığa çıkarsan ne tartar acep? Bilinmez, sanırım avuçlar üşüyorsa eğer. Göğsü yaralı bu bereketli topraklarda, hangi saat kulesinin zamanına ayarlanır hayat bilinmez. Çatlamış camlardan bakmak yıldızlara, nasıl bir hüzün düşürür yüreğe bilir misin? Kalp atımı denli uzun sevmenin ve kalbin kısa atışının anlamı yüklü mü hafsalan da? Iş...
 • Kristal Gecenin Cam Kesikleri ve Aya Nikola…

  07 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  KRİSTAL GECENİN CAM KESİKLERİ VE AYA NİKOLA…(Ne 9-10 Kasım Almanyası’nı, Ne 6-7 Eylül İstanbul’unu, Ne de 1969 Bodrum’unu Unutma…)1938 Kasım ayında 9. günü 10.’ya bağlanırken insanlık Almanya’da en karanlık gecelerinden birisini yaşıyordu. Yürekten değil ses, tek bir nefes çıkmıyordu gökyüzüne solumak için. Loş sokak lambaları ıssızlığı işliyordu akacak kanın durmayacağı damarlara. Faşizm kanlı yüzünü ölüm kusacağı düşmanına dönmüş ve Yahudiler hedefti. Kanlı provokasyondan 1 ay kadar önce Alman faşizminin sürdüğü 17.000 Yahudi düşs...
 • Bodrum CHP, Delege Seçimleri…

  05 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  “Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; Ula İlçesi Danışma Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,Ak Parti’nin Kuruluşundan bugüne kadar olan İl Başkanlarını Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde ağırlamasını değerlendirdi.”Sayın Kadem Mete; Külliyeden aldığı gazla olsa gerek, Muğla’nın Ula İlçesi’ nde partisinin düzenlemiş olduğu danışma kurulunda hızını alamayarak,  Kemal Kılıçdaroğlu’na veryansın ediyor  “En küçük otelime müdür bile yapmam, orayı da batırır SSK’yı batırdığı gibi” demiş.Adil olmayan bir dövüşün galibi her zaman ...
 • AKTUR Masalı’na Devam

  04 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Sözüm ona, Bodrum’da kaçak inşaatlar yıkılıyor. Göstermelik birkaç büyük proje, yıkacağız, yıkıyoruz, az kaldı diyerek merkezi iktidardan basına pompalanan haberler. Her haberde, aynı görüntüler.Şimdide  Bakanlık, "Alandayız, her yeri didik didik ediyoruz, “İmar Barışı” kanununa uymayan herkesin evini kafasına yıkacağız." mesajları vererek, bu barışın savaşa döneceğini ima ediyor ve insanları sindirmeye çalışıyor.Bodrum’da yaklaşık 60 bin “İmar Barışı” başvurusu bulunmaktadır. Kim, kimin yaptığı kaçak yapılaşmaya karşı çıkabilir ki?...