Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 18°C
Mevzi Sağanak

Ön ödemeli konutlarda bilmeniz gereken 6 detay!

Ön ödemeli konutlarda bilmeniz gereken 6 detay!
23.10.2019
A+
A-

Gayrimenkul sektöründe son yılların en trendi ‘sat-yap’ inşaatlar… Posta’dan Meltem Kara Söyleyenoğlu’nun haberine göre, konut üreticileri inşaata başlamadan önce projeyi bir maketle tanıtıp, lansman döneminde avantajlı rakamlarla satışlara başlıyor, inşaat satışa paralel yükseliyor. Tüketiciler de lansman fırsatlarından faydalanmak için maketten ya da örnek daireden gördüğü evi satın alıyor. Eğer maketten konut almaya karar verdiyseniz, mağdur olmamak için öncelikle ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalayacaksınız. Peki bu sözleşmeyi imzalarken nelere dikkat etmek gerekiyor? ‘Tüketici Hukukunda Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi’ kitabının yazarı Avukat Hanife Emine Kara, ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalanmadan önce bilmeniz gerekenleri şu şekilde anlattı.

1-Hangi durumlarda imzalanır?

Tüketicinin bir konutu satıcısından devir ve teslim almadan önce satış bedelini kısmen ya da tamamen ödemeye başladığı durumda imzalanan sözleşmelere ön ödemeli konut satış sözleşmesi deniliyor. İnşaat sektöründe çoğunlukla maket ya da örnek daireler üzerinden satış olarak karşımıza çıkan ve henüz ortada bir bağımsız bölüm yokken satışın gerçekleştiği veya tamamlanmış bir bağımsız bölüm olsa dahi tüketicinin satış bedelini ödemeye başladıktan sonra taşınmazı devir ve teslim aldığı durumlarda ön ödemeli konut satışı hazırlanıyor.

2-Noterde düzenlenmeli

Ön ödemeli konut satış vaadi sözleşmelerinin noterde yapılması zorunlu. Satış vaadi sözleşmesi noterde düzenlenmediyse resmi şekil şartına uygun olmadığı gerekçesi ile sözleşmenin geçersizliğini öne sürebilir ve satıcıya herhangi bir ödeme yapmaktan kaçınabilirsiniz.

3- Bir gün önce bilgilendirme yapılmalı
Ön ödemeli konut satış sözleşmesi akdedilmesinden en az bir gün önce alıcıya bir ön bilgilendirme formu verilerek alıcının bilgilendirilmiş olması da şart. Ayrıca bu forma ilaveten alıcıya bağımsız bölüm planının, vaziyet planının, kat planının ve mahal listesinin verilmiş olması zorunlu. Aksi durumda bu zorunluluğa uymayan satıcı aleyhine idari para cezası söz konusu olur.

4- 14 gün içinde cayma hakkı
Tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahip oluyor. Tüketici, bu süre içinde sözleşmeden cayma hakkını kullandığını satıcıya bildirirse o güne kadar ödemiş olduğu satış bedelini de iade alabilir. Tüketici, cayma hakkını kullandığını noter aracılığıyla bildirmeli. Ayrıca sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketicinin sözleşmeden dönme hakkı da var. Fakat bu durumda satıcının bazı masraflar ile tazminat talep etme hakkı doğar.

5- Teminatı sorgulayın
Satıcının, tüketicinin ödediği veya ödeyeceği bedel için bir teminat göstermesi gerekli. Satıcı, teminat olarak, bina tamamlama sigortası, banka teminat mektubu, hak ediş sistemi veya bağlı kredi ile tüketicilere teminat sağlayabilecek; bunlar dışında tüketicinin tüm ödemelerini garanti altına alacak başka bir yöntemin de Bakanlı tarafından uygun görülmesi halinde teminat olarak gösterilebilecek.

6- 36 ayda teslim şart
Satıcının en temel yükümlülüğü satışa konu konutu tüketiciye ayıpsız ve eksiksiz olarak devir ve teslim etmek. Konutun satıcı tarafından tüketiciye devir ya da teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçmeyecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.