Emlak

Prefabrike evler hakkında bilmedikleriniz

 

Gören herkesin içten içe özendiği prefabrike evler, pratik kullanımları ve bütçe dostu yapılarıyla oldukça cazip. Büyük bir kısmı birinci derece deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde, prefabrike evler hakkında araştırma yapılması da gayet doğal. Gelin hep birlikte artıları ve eksileriyle prefabrike evler konusu ele alalım ve gerçekten anlatıldığı gibi olup olmadığına karar verelim.

Hangi malzemeler kullanılıyor?

Prefabrike evlerin yapımında çelik, ahşap, plastik kompozit malzemelerin yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz. Yurt dışında yalnızca ahşap kullanılarak üretilen doğa dostu örnekleri de var ancak bunlar ülkemizde pek yaygın değil.

Çelik konstrüksiyon ile yapılan iskelet üzerinde PVC gibi dayanıklı petrol türevleri kondurularak yapılanları ise en yaygın olanları. Ortalama 1 hafta içinde oturulabilir hale gelen bu yapılar için biçilen ömür ise 45-50 yıl. Bu süre sonunda tadilat ya da yenileme kaçınılmaz oluyor.

Hangi boyutlarda üretiliyor?

Prefabrike evlerde herhangi bir boyut kısıtlaması yok. Projeyi kağıda döken mimarın hayal gücü ve mühendislerin başarısı, bu işteki tek sınır. Ancak genellikle hazır kalıpların kullanımı daha yaygın. Çünkü bu tip evleri tercih edenler maliyeti mümkün olduğunda düşük tutmak istedikleri için şirketler birkaç model sunuyor ve bunların arasından seçebiliyorsunuz. Tabi ki hayalinizde bir ev varsa kendini çizebilir ve farklı çözümler üretmelerini isteyebilirsiniz.

Avantajları nelerdir?

Prefabrike ev almanın birkaç yönden farklı avantajı olabilir. Burada önemli olan ihtiyacı karşılayıp karşılamadığıdır.

Zaman: Bir hafta, on günlük sürelerde inşa edilebildikleri için acil ihtiyaçlarınızda başvurabileceğiniz bir çözüm yolu oluştururlar.

Ekonomik: Tercih edeceğiniz boyuta ve tasarıma göre değişmekle birlikte genel olarak ucuz oldukları söylenebilir. Zaten prefabrike evler hakkında bu kadar inceleme yapılmasının nedeni de budur.

Depreme dayanıklılık: Beton kullanılmadan yapıldıkları için deprem anında son derece esnek reaksiyonlar gösterebilirler. Birçok prefabrike ev örneği, 10 şiddetindeki depremlere dahi dayanıklı olarak üretilmiş durumda. Ayrıca malzemeleri hafif olduğu için yıkım anında vereceği zarar da daha hafif olmakta.

Tasarım kolaylığı: Prefabrike evlerin bir diğer güzel yanı da evin istediğiniz odasını istediğiniz yere konuşlandırabiliyor olmanız. Apartman dairelerinin standart dizilimine mahkum olmak istemeyen ama müstakil ev yaptıracak kadar ekonomik gücü olmayanlar, tercihlerini bu evlerden yana kullanabilirler.

Konfor ve uzun ömürlü kullanım için ucuzdan kaçının

Prefabrike ev alırken yapılan hataların başında, ucuza kaçmak geliyor. Her sektör gibi burada da aynı yapı için birkaç alternatif sunuluyor ve en ucuzu genellikle en kalitesizi oluyor.

Eğer ilk etapta ekonomik nedenlerden dolayı en uygun malzemeye yönelirseniz, ilerleyen dönemde tadilat için yapacağınız masraf çoğalabiliyor. Özellikle kış aylarında ısınma ve yağışlı günlerde sızdırma gibi problemler, ucuz malzeme alındığında karşınıza çıkan sorunlardan birkaçı.

Sonuç olarak iyi tasarlanmış ve kaliteli malzeme kullanılarak üretilmiş bir prefabrike evin, size normal bir ev konforu yaşatabileceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir