logo

Sertifika


Nasfet İritay
nasfetiristay@icloud.com

Epeydir yazmıyorum.Bodrumda neler olup bitiyor gözlüyorum.Burası zor bir belde.Her allah kulunun burada kendine göre bir yaşayış biçimi var.Gördüğüm kadarı ilede alışılmamış bir belediye yönetimi ve yeni yapılaşma çalışmaları, alışılmışlığın dışında oluşuyor.Bu bence Bodrum için gerekli ve olumlu bir gelişme.Bir diğer gelişmede  Bodrum kent konseyidir.Yeni seçilmiş kent  konseyide yeni başkanı ile bu kurumu işler hale getirecektir.Kent konseyini oluşturan bölümler kent  konseyi tüzüğü içerisinde hareket ederek ,taraflarına verilen görevleri yerine getirerek bir rapor halinde başkanlarına sunmalı kurulda detaylandırılmalı ve bir rapor halinde kent konseyi başkanı tarafından belediye başkanına sunularak, kent için gerekli olan çalışmaların yapılmasını,  hayata geçirmek ve bunu takip ederek sonuç almak gibi bir görevi Bodrum için üslenmişlerdir.Kent konseyi , Belediye başkanı,  kent konseyi başkanı ve bölümleri ile bir bütündür.Hatta  kent konseyi belediye başkanına yardımcı olarak Bodrum için yapılması gereken çalışmaları belediye başkanından istemelidir.Bodrum belediye başkanı,  kent konseyinin olmaz ise olmazıdır.

Bodrum belediyesi ve başkanının Bodrum için yapmış olduğu en önemli tanıtımlardan biride, Türkiye genel gren destinasyon başkanının organize ettiği  belediye başkanı ve ekibi ile Bodrum tanıtımı  Hırvatistanda oldu.Dünya Turizm teşkilatı (UNWTO) Küresel sürdürebilir Turim Konseyi (GSTC) Tarafından onaylanmış ve yekilendirilmiş Green Destinasyon  kurumu,sahiller,kıyılar,varış yerleri ve oteller için Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Ödülü ve sertifikası vermektir.Ödül veya sertifika alan yerler bu kurumların internet sitelerinde tüm Dünyaya  2 yıl boyunca tanıtılmaktadırlar.Green destinasyon   kurumunun Türkiye Resmi Partneri ilk kez uluslararası haritada Bodrum’un yer almasını sağlamıştır.Özellikle Bodrum,Marmaris,Fethiye,Datça gibi turistik bölgelerimizde Uluslar arası Sürdürebilir Turizm Ödülü veya Sertifikası alabilecek birçok sahil ,kıyı ,destinasyon bulunmaktadır.Dünya çapında turizmde yaşanan rekabet  son yıllarda artan bir şekilde Sertifikasyonlu veya ödüllü bölgeler lehine gelişmektedir.Türkiyeninde bölgelerindeki turistik alanları için Dünyadaki bu surece dahil olması gerekmektedir.Bu anlamda Türkiye için iletişime geçecek ve sertifika almak isteyen bölgeler,  Türkiyeyi temsil eden Prof.Dr.Tuncay Kuleli (kulelituncay@gmail.com) ile irtibata geçebilirler.

Beni daha çok ilgilendiren konu ise Bitez halk plajıdır .Çünki 8-12 ekim tarihlerinde Hırvatistanda yapılan Green Destinasyon-Quality  Coast sertifikasyon programına Bitez halk plajı pilot bölge olarak taktim edildi ve bununla ilgili birde sunum yapıldı.Belediyemizin bu girişimi takdire şayandır.Ancak üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen, Bitez halk plajında uygulanacak uluslar arası  kriterler için  nasıl bir çalışma ekibi kurulduğu ,bu çalışmaların vatandaş tarafından nasıl takip edileceği, hangi uzmanlarla birlikte çalışılacağı gibi bir konu hakkında kamu oyu yeterince değil nerede ise hiçbir şekilde bilgilendirilmedi.Bu dünya kuruluşundan Türkiye için ilk sertifikasını alacak olan Bodrum için bu çok ama çok önemlidir.

Dolayısı ile güzel başlayan ve Türkiyeye örnek olabilecek bu uluslar arası kriterlere göre sahil ve plajların yönetilmesi ve sertifika alınması gibi önemli bir konu uygulamaya konulmadan ve vatandaş yeterince bilgilendirilmeden görüyoruzki, Belediye bütün sahilleri ve  plajları milli emlaktan almak isiyoruz gibi demeçler veriyor.Belediyenin elinde bu plajları ve kıyıları nasıl yöneticeğine dair bir plan varda,  biz mi  bilmiyoruz. Yoksa geçen  sezon olduğu gibi şezlong topla, şezlong koy gibi günü birlik taşımalar  gibi işlerlemi plajları yönetecektir.

Eski bir Turmepa Bodrum çalışanı  olarak ben, Green Destinasyon Türkiye temsilcisinin Bodrum Belediyesine sunduğu imkanlar ve Bodrum belediyesini  taşıdığı uluslar arası platformların fakındayım.Ancak belediye kendilerine sunulan bu imkanın ne kadar farkındadır, ne kadar bunu önemsemektedir kamu oyu ile bunu ne kadar paylaşmaktadır bunuda bilmek isteriz.

Bitez Bodrumda ayrı bir yere sahiptir.Bitezde kurulmuş Bider ve Bitav gibi dernekleri vardır.Şayet belediye isterse, Bu çalışmalarda belediyeye yardım edebilirler. Bitez için lazım olan kriterler  beraberce yerine getirebilir.

Bu anlamda vakit geçirmeden bu çalışmamaların istenilen kriterlerde yapılarak bir an evvel  rapor halinde gerekli yerlere sunulmasıdır.Ne kadar çabuk bu sertifikalara sahip olursak o kadar çabuk ödül ve sertifika alan yerler Dünyada ve internette 2 yıl süre ile yayınlanacaktır.Bodrum bu çalışmada bir öncüdür.Bodrumdan başlayıp bütün türkiyeye yayılacaktır.Bildiğim kadarı ile bir çok müracaat  vardır.

Sayın belediye başkanımıza bu çalışmaları için şimdiden teşekkür ederim.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bodrum, “Muhtaç Olmuş Kuru Soğana”

  07 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz günlerde, Bodrum Belediye’si “Bodrum Özüne Dönüyor” sloganıyla, Tarımsal Kalkınma Çalıştayı  düzenledi.” Nerede  Hareket Orada Bereket” vardır dedik elimizden geldiğince izledik. Faydası olup olmadığını zaman içerisinde göreceğiz.Yapılan her türlü çalışmanın olumlu veya olumsuz bir etkisi mutlak olacaktır. Olumsuz olursa tecrübemiz artmış olacak. Bodrum’da bildiğim kadarıyla bu tür çalıştay ilk kez yapıldı. “Karaova Bağ Bozumu” nu saymazsak.Saymadık zaten,Tarımsal Kalkınma Çalıştayı’n da, Karaova Derneği göz ardı ...
 • “Dostun Gülü Yaralar Beni”

  04 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İnanç üzerinden siyaset yapmanın bedeli, her zaman ağır olur. Kimsenin inancı, ibadeti, kendi sosyal yaşantımızı doğrudan olumsuz olarak etkilemiyor ve bir müdahale söz konusu değil ise, kimseyi ilgilendirmez.Bodrum Belediyesi Aralık 2019 Olağan Meclis Toplantısı’nda 4 üncü madde görüşülürken, ortam gerildi ve istenmeyen davranışlara neden oldu.“Madde 4- İlçemiz Bitez Mahallesi, Gündönümü Mevkii, 2466 parselde kayıtlı taşınmazın, Belediye hissesine düşen kısmının Cemevi yapılmak üzere Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneğine tahsisine ...
 • Kimseden İzin Almayız.

  03 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bilgi önemli olduğu kadar, onu süzgeçlerden geçirip doğruluğuna karar vermek ve fikir beyan etmekte önemlidir. Dün yapılan Belediye meclis toplantısı öncesi Başkan Aras, bazı açıklamalarda bulundu.Dinledik…Başkan Aras, Bodrum Belediyesi çalışanları hakkında; Rüşvet, Tehdit ve Görevi Kötüye Kullanma suçlamalarıyla kamu davası açılması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını ve bunun haberleştirilmesi ile ilgili şunları söyledi;Açıklamalardan alıntılarla yazıp, yorumlamakta yarar var“Çalışma arkadaş...
 • İklim krizi nedir.

  24 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Ortada bir yanlışlık var.Bodrum kent konseyinin bir gurubu tarafından düzenlenen bir seminer.İklim aktivisti Murat Can Tombil.İklim krizi nedir.Ankara'dan uçakla gelmiş.Hala kısa kolla dolaşıyormuş.kasım ayı ortasında hava hala güzelmiş.Deniz ticaret odasının salonunda saydım, 36 kişi ya var ya yok.Bodrum belediyesinin birim müdürleri de orada.Bir iklim değişikliği , esasında iklim krizi imiş onu tartışalım diyor.Hakikaten ortada bir yanlışlık varBu gibi önenli bir konuda bilgilendirme semineri vermek sizce, elinde megafon v...