logo

Silahları Toprağa Gömüp Kitapları Raflara Dizelim


Yıldırım Kaya
kaya.yildirim@gmail.com
 
Tüm barış sevdalılarının 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun…
Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Bu tarih aynı zamanda 1939-1945 yılları arasında altı yıl süren İkinci Dünya Savaşı’nın başlama tarihidir. Dünyanın en büyük emperyalist paylaşım savaşında 65 milyon insan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan sakat kaldı. Kendi kendini yok eden insanlık, bir daha bu acıları yaşamamak için 1 Eylül tarihini “Dünya Barış Günü” ilan etti.
Bugün dünyada barış isteyenler, demokrasiden yana olanlar, özgürlükten yana olanlar dünyanın dört bir yanında; alanlarda, meydanlarda, sokaklarda yan yana gelip, hep bir ağızdan barış türküleri söylüyorlar.
Türkiye’den, Türkiye’nin Başkenti Ankara’dan dünyadaki barış sevdalılarına, demokrasi ve özgürlük sevdalılarına selam olsun…
97 yıl önce, emperyalizmin işgaline karşı kazandığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutladık. Emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi vererek, bizlere özgür bir vatan bırakan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, tüm kahramanlarımıza, onların yolundan gidenlere selam olsun…
Emperyalizme karşı zaferleler kazanan, saltanatı yıkıp tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar, cumhuriyet devrimlerini tek tek hayata geçirenler sadece Türkiye halkına değil, dünya halklarına da örnek oldular.
Dünya halklarına ilham kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti, bugün ciddi bir saldırı altındadır. Cumhuriyet sevdalılarının, bu saldırılara karşı tek bir yumruk gibi karşı durma; devrimleri koruma, geliştirme, yeni devrimler gerçekleştirme görevi vardır.
Cumhuriyeti yaşatmak için demokrasiye ihtiyacımız var, evrensel hukuka ihtiyacımız var, insan haklarına ihtiyacımız var, özgürlüklere ihtiyacımız var. Bizim “Cumhuriyet”in içini doldurmaya ihtiyacımız var. Bizim Parlamenter Demokratik bir “Cumhuriyet”e ihtiyacımız var!
Cumhuriyeti yıkmak isteyenler; önce laik, demokrat ve bilimsel eğitim sistemini paramparça ettiler. Özelleştirme politikalarıyla her şeyi haraç mezat sattılar, ekonomimizi bitirdiler, tarımımızı yok ettiler. Üreten bir ekonomiyi dışa bağımlı hale getirdiler.
Barışın dibine kibrit suyu dökecek politikaları hayata geçirdiler. Savaşın altını harladılar, savaş politikalarını hayata geçirdiler. Tüm komşularımızla ilişkilerimizi bozdular. Komşuda çıkan yangını söndürmek yerine, ateşi harlayacak politikalar izlediler. Komşudaki yangını harlamaya devam ederlerse, yangın bizim evimizi de saracak. Komşudaki yangınını söndürmek bizim birinci görevimizdir.
Bizim görevimiz savaş naraları atanlara karşı, barış politikalarını hayata geçirmektir. Savaş insanlığın en büyük düşmanıdır. İnsana, hayvana, doğaya yaşam hakkı tanımaz; yakar, yıkar, yok eder! Kan ve gözyaşından başka bir şey getirmez.
Tam bağımsız Türkiye sevdalıları şunu bilmelidir ki; ekonomik özgürlüğü olmayan bir ülke tam bağımsız olamaz, barış olmayan bir ülkede demokrasi yeşeremez.
Türkiye son bir yılda tek adam diktatörlüğünce yönetiliyor. Sancılı olan demokrasinin son kırıntıları da yok ediliyor.
Demokrasi yoksa halkın özgür iradesi de yoktur! Bunun örneğini, 19 Ağustos 2019’da Diyarbakır’da Mardin’de, Van’da halkın iradesine darbe yaptıklarında gördük.
19 Ağustos’ta Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerine kayyum atayanlar, sadece bu illerde yaşayan vatandaşlarımızın iradesini yok saymadılar. Onlar, Türkiye halkının iradesini yok saydılar, demokrasiye kayyum atadılar.
Tek adamın “kayyum darbesi” Türkiye’de demokrasiyi yok etme hamlelerinden biridir. Halkın iradesini yok sayanlar, bir sivil darbe gerçekleştirmiştir. Demokrasiye darbe yapanlara karşı, tüm demokrasi güçlerinin birlikte mücadele etmesi gerek. Bizim güçlerimizi bölme lüksümüz yok!
Bugün, Diyarbakır halkının, Mardin halkının, Van halkının iradesine sahip çıkabiliyorsak barışı savunuyoruz demektir. Eğer halkın iradesine sahip çıkamıyorsak demokrasiden, cumhuriyetten, barıştan, özgürlükten söz etmemiz mümkün değildir.
Halkın iradesini yok sayanlar, halkın emeğini de sömürüyorlar. Son günlerde Türk-İş ve Memur Sen Genel Başkanlarının, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı çirkin pazarlıklar, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren emekçilere reva görülen ücret zamları, sarı sendikaların politikaları, sömürüyü gözler önüne seriyor.
Buradan emek örgütlerimiz tüm sendikalara sesleniyorum… Ayrı ayrı yürüttüğümüz mücadeleden sonuç alamayacağımız görülmüştür. Gelin hep birlikte, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganını hayata geçirelim. Gelin tek bir çatı altında birleşelim; emek düşmanlarına, sermayenin birlikteliğine karşı üretimden gelen gücümüzü kullanalım, emek örgütlerinin birleşik mücadelesini örelim.
Cumhuriyetimizi yaşatacak olan da, demokrasiyi kuracak olan da, üretimi yapacak olan da emekçilerin mücadele gücüdür. Hiç kimse emekçilerin gücünü küçümsemeye kalkmasın.
Her şeyi üreten emeğin gücüdür!
Okulda, tarlada, fabrikada, üniversitelerde, laboratuvarlarda…
Emekçiler birleşirse; hak, hukuk adalet olur.
Emekçiler birleşirse; demokrasi, insan hakları, özgürlükler olur.
Emekçiler birleşirse; hakça bölüşüm olur, refah olur…
Emekçiler birleşirse barış olur!
Demokrasi sevdalılarına, cumhuriyet sevdalılarına, barış sevdalılarına, özgürlük sevdalılarına sesleniyorum.
Silahın gölgesinde demokrasi olmaz!
Silahın gölgesinde özgürlük olmaz!
Silahın gölgesinde barış olmaz!
Çünkü silahın gölgesinde Cumhuriyetimiz yaşayamaz!
Silahlı mücadele yürütenlere, silahların çözüm getireceğine inananlara çağrımdır…
Silahların gölgesinde barış olmaz!
Silahları bırakın!
Silahları toprağa gömüp, kitapları raflara dizelim…
Gelin hep birlikte, eşit koşullarda bir arada yaşamak için demokrasi mücadelesi verelim.
Yıldırım Kaya
CHP Genel Başkan Yardımcısı
Ankara Milletvekili
1 Eylül 2019 /Ankara-Dünya Barış Günü

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kristal Gecenin Cam Kesikleri ve Aya Nikola…

  07 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  KRİSTAL GECENİN CAM KESİKLERİ VE AYA NİKOLA…(Ne 9-10 Kasım Almanyası’nı, Ne 6-7 Eylül İstanbul’unu, Ne de 1969 Bodrum’unu Unutma…)1938 Kasım ayında 9. günü 10.’ya bağlanırken insanlık Almanya’da en karanlık gecelerinden birisini yaşıyordu. Yürekten değil ses, tek bir nefes çıkmıyordu gökyüzüne solumak için. Loş sokak lambaları ıssızlığı işliyordu akacak kanın durmayacağı damarlara. Faşizm kanlı yüzünü ölüm kusacağı düşmanına dönmüş ve Yahudiler hedefti. Kanlı provokasyondan 1 ay kadar önce Alman faşizminin sürdüğü 17.000 Yahudi düşs...
 • Bodrum CHP, Delege Seçimleri…

  05 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  “Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; Ula İlçesi Danışma Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,Ak Parti’nin Kuruluşundan bugüne kadar olan İl Başkanlarını Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde ağırlamasını değerlendirdi.”Sayın Kadem Mete; Külliyeden aldığı gazla olsa gerek, Muğla’nın Ula İlçesi’ nde partisinin düzenlemiş olduğu danışma kurulunda hızını alamayarak,  Kemal Kılıçdaroğlu’na veryansın ediyor  “En küçük otelime müdür bile yapmam, orayı da batırır SSK’yı batırdığı gibi” demiş.Adil olmayan bir dövüşün galibi her zaman ...
 • AKTUR Masalı’na Devam

  04 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Sözüm ona, Bodrum’da kaçak inşaatlar yıkılıyor. Göstermelik birkaç büyük proje, yıkacağız, yıkıyoruz, az kaldı diyerek merkezi iktidardan basına pompalanan haberler. Her haberde, aynı görüntüler.Şimdide  Bakanlık, "Alandayız, her yeri didik didik ediyoruz, “İmar Barışı” kanununa uymayan herkesin evini kafasına yıkacağız." mesajları vererek, bu barışın savaşa döneceğini ima ediyor ve insanları sindirmeye çalışıyor.Bodrum’da yaklaşık 60 bin “İmar Barışı” başvurusu bulunmaktadır. Kim, kimin yaptığı kaçak yapılaşmaya karşı çıkabilir ki?...
 • EVREKA, EVREKA…

  03 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Yunanlı matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis Arşimed'in; Romalılar tarafından katledilişinin 2131. yıldönümü. İnsanlık 2131 yıldır Arşimed'den; onun biliminden, felsefesinden, aydınlığından öksüz bir hayat sürmekte.  Ölüm yıldönümünde İstanbul-Hacı Beşir Ağa Camii'nde bugün öğle namazı akabinde lokma dağıtılmış mıdır? Bilinmez elbet. Ancak küçük yaşta İstanbul'a siyahi bir köle olarak getirilen Beşir Ağa; Arşimed'in matematiksel formüllerine yaslanmasaydı, o cami inşa edilemezdi.Dudaklarımda tuzlu bir ıslaklık var. Gözalt...