logo

Tuna Işın’dan; “Haksızlığa Son Verin” Çağrısı

Bodrum CHP İlçe Başkan Adayı Tuna Işın, Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanlığına dilekçe ile başvurarak delege seçimlerinde adil olmayan uygulamanın değiştirilmesini talep etti.

Tuna Işın’ın partisine verdiği dilekçe;

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanlığına,

Ülkemizde Cumhuriyetin kurulması yanında, demokrasi kültürünün oluşması ve gelişiminde hiç kuşku
yok ki en büyük rol, Cumhuriyet Halk Partisinindir.

Ne zaman millet iradesi kesintiye uğratılmaya çalışılmış ya da demokratik rejim tehdit altında olmuşsa, yine partimiz bunun karşısında yer almış ve ülkemizin bir an önce siyasi olarak normalleşmesi için elinden geleni yapmayı hayati bir sorumluluk olarak görmüştür.

Bu bağlamda, partimiz olağan kongreler dönemine girmişken ve kongrede oy kullanacak delegelerimizin üyelerimiz tarafından seçilmesi ile ilgili takvime bir hafta kala, ilçe yönetimimiz hiçbir
demokratik teamül ve gelenekle bağdaşmayacak bir karar almıştır.

Anlıyoruz ki, delege seçimi yöntem ve uygulamasına yönelik alınan kararda, oy kullanma süresi genel kabul görmüş bir uygulama olan mesai saatleri yerine, birkaç saat içine sığdırılmaya çalışılarak adeta bir oldu-bitti içinde yapılmak istenmektedir.

Ülkemizde hayata geçmesi için mücadelesini verdiğimiz demokrasi kültürünün, partimizde yaşaması ve ilerlemesi adına bu kültürün gereğini yerine getirmek, partimiz için yaşamsal değerdedir.

Bizim parti olarak karşı olduğumuz şey, ilerlemenin ve çağdaşlığın önündeki engellerdir. Bunlar başta gericilik ve kişilerin var olma amaçlarına hizmet eden ‘Ben Yaptım Oldu’ zihniyetidir.

Parti yönetim kadrolarının belirlendiği kongrelerimiz, partimizin tazelenmesi, gelişmesi ve güçlenmesi adına çok önemli fırsatlar sunar. Bunların gerçekleşmesi ise, her fikrin, her görüşün hiçbir şekilde kesintiye uğramadan özgürce ifade edilebilmesi ve karşılık bulması değil midir?

Partimizin büyümesi ve gelişmesi için bu dönemlerin önemini yeterince bilemeyeceksek, ‘’ Yaşasın Cumhuriyet ve Yaşasın Demokrasi ’’ haykırışlarımızın bir sonuç vermesini nasıl bekleyebiliriz?

Bu görüşler ışığında, delege seçimlerinin yöntem ve uygulamasına yönelik alınan anti demokratik kararların, öncelikle partimizin siyasi anlayışıyla tezat içinde olduğuna önemle işaret ederek, alınan kararın demokrasi kültürümüze ve geleneklerine uygun olarak;

Tüm üyelerimizin rahatlıkla oy kullanabileceği gün ve saatler arasında olması, Delege seçim takviminden tüm üyelerimizin haberdar olmasının sağlanması,

Mahalle üye sayısının 3’te biri olarak belirlenen salt çoğunluğun, sağlanamaması durumunda nasıl bir takvimin izleneceği,gibi hususlara netlik kazandırılacak şekilde yenilenmesini, aynı düşüncede olduğuma inandığım partimizin Bodrum ilçe Örgütü üyeleri adına talep etmeyi bir görev sayıyorum. 05.11.2019″

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?