Güncel Haber

“Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı” düzenlenecek.

 

12-13 Aralık 2017 tarihinde Bodrum’da, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, Mimarlar Odası ve Bodrum Belediyesi tarafından “Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı” düzenlenecek. Azka Otel’deki çalıştaya ulusal ve uluslararası akademi dünyasından önemli isimler konuşmacı olarak katılacak.

Calıştayda, Ekim ayında ziyarete kapatılarak çalışmalarına başlanan kale restorasyonu ve yeni müze projesi, ulusal ve uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacak.

Akademia Vakfı tarafından yapılan açıklamada, Bodrum Kalesi’nde devam eden restitüsyon projesi için şu ifadelere yer verildi:

1986-87 yıllarında “anıtsal yapı” olarak tescil edilen ve “1.derece arkeolojik sit alanı” statüsü kazanan Bodrum Kalesi, 2016 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’nde yer alıyor. 2014’de Kültür Bakanlığı kalenin restorasyonunu ve içindeki müze işlevinin yeniden ele alınmasını öngören bir projeyi ihale etti. Bodrumlular, kamuyla tartışılmadan geliştirilen bu projeyle ilgili derin kaygı duymaktadır. Mimarlık ve sivil toplum örgütleri bu bağlamda Bodrum’da ve başka kentlerde müellifin de katıldığı çeşitli toplantılar düzenlemiş ve konu tartışmaya açılmıştır.

Bu kez, 12-13 Aralık’ta Bodrum’da gerçekleştirilecek olan çalıştay, uluslararası bir nitelik taşıyacak ve bu iki gün boyunca ağırlıklı olarak bilimsel bir tartışma ortamı oluşturulmaya çalışılacaktır. Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden koruma, mimarlık, savunma yapıları, arkeoloji, müzecilik  ve turizm alanlarından uzmanlar bir araya gelerek görüşlerini tartışacaklar ve bu iki günün sonunda hazırlanacak bir  bildiriyle, sonuç kamuoyuna ve ilgili kuruluşlara duyurulacaktır.”

Çalıştay Adresi:
Azka Otel
Bardakçı Koyu – Bodrum
http://www.azkaotel.com
+90 (252) 316 8992

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir